Pierwowzór komisarza z "Pitbulla" zatrzymany

Warszawa

| Fakty TVNfot. TVN24

B. stołeczny policjant Sławomir O., pierwowzór komisarza "Despero" z serialu "Pitbull", został zatrzymany przez CBA. Jak udało się ustalić tvn24.pl, O. jest podejrzany m.in. o to, że współdziałał z odłamem mafii pruszkowskiej potocznie nazywanym "grupą ożarowską". Sąd zdecydował o aresztowaniu go na trzy miesiące.

Sławomir O. to były policjant Wydziału do spraw Zabójstw Komendy Stołecznej. Szerszej publiczności przedstawiony został w dokumencie "Prawdziwe psy" o pracy w warszawskiej policji. Jego postać była też pierwowzorem komisarza "Despero" z serialu "Pitbull", którego grał Marcin Dorociński. O. znany był z kontrowersyjnych metod działania, miał kontakty z mafiozami.

Zatrzymanie było

Z informacji tvn24.pl wynika, że w czwartek O. został zatrzymany przez CBA. Rzecznik Biura Jacek Dobrzyński potwierdza jedynie, że do zatrzymania doszło, ale nie chce podawać szczegółów akcji ani kto konkretnie został zatrzymany. - Potwierdzam, że Centralne Biuro Antykorupcyjne na zlecenie prokuratury apelacyjnej w Katowicach dokonało zatrzymania w czwartek rano na terenie Warszawy – ucina w rozmowie z tvn24.pl Dobrzyński.

Na usługach mafii?

Dziennikarzom portalu udało się jednak ustalić, że chodzi o Sławomira O. - Jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej od 1998 roku - mówi im Leszek Goławski rzecznik katowickiej prokuratury apelacyjnej. Prokuratura wystąpiła z wnioskiem o areszt, a sąd wydał stosowne postanowienie. O. trafił na trzy miesiące za kraty.

Oprócz zarzutu udziału w grupie przestępczej prokuratorzy zarzucają byłemu policjantowi przyjmowanie korzyści majątkowych, przekroczenie uprawnień oraz nielegalne posiadanie broni.

Grozi mu co najmniej 8 lat pozbawienia wolności.

Pogrążył go "Broda"

Według prokuratury znany policjant miał współdziałać z odłamem mafii pruszkowskiej potocznie nazywanym "grupą ożarowską". Obciążające go zeznania złożył Piotr K. pseudonim "Broda", świadek koronny w śledztwie dotyczącym działalności tej grupy.

Piotr K. to jeden z najważniejszych, skruszonych gangsterów ostatnich lat. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego uważają, że w gangsterskiej strukturze zajmował on wyższą pozycję niż do tej pory najsłynniejszy świadek koronny - Jarosław S. pseudo "Masa". Status świadka koronnego "Brodzie" przyznał sąd w 2010 roku na wniosek prokuratora Piotra Skrzyneckiego z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Skrzynecki prowadzi bowiem śledztwo m.in. w sprawie działalności stołecznych i podwarszawskich gangsterów wywodzących się jeszcze ze słynnej mafii z Pruszkowa. To dzięki "Brodzie" w lutym nowe zarzuty usłyszeli siedzący już więzieniach byli hersztowie "Pruszkowa": Leszek D. "Wańka" i jego brat Mirosław D. "Malizna". Piotr K. swoimi zeznaniami doprowadził do tego, że katowicki prokurator mógł im zarzucić kierowanie gangiem zajmującym się wymuszaniem haraczy i porwaniami biznesmenów.

Czytaj także na tvn24.pl

tvn24.pl//mdu,bgr/iga