Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Pieniądze na metro chcą odłożyć na później

Warszawa

| Twitter, Facebook, EHTfot. TVN Warszawa

Ratusz chce przesunąć 300 milionów złotych przeznaczonych na budowę metra z 2011 roku na 2013 i - to nowość - 2014. Opozycja twierdzi, że to grozi prawie rocznym opóźnieniem największej inwestycji w stolicy. Ostateczną decyzję podejmą radni na dzisiejszej sesji.

Budowa metra miała się zakończyć jesienią 2013 roku, a pierwsi pasażerowie mieli skorzystać z nowego połączenia po odbiorach technicznych, na wiosnę 2014 roku. O tym, że ten termin może być trudny do utrzymania, pisaliśmy już na tvnwarszawa.pl. Do tej pory były to jednak tylko obawy - teraz w oficjalnych dokumentach ratusza znaleźć można potwierdzenie, że harmonogram budowy metra jest już nieaktualny. Na dowód trafił autor bloga HGW Watch.

Stwierdzenie, że harmonogram się zmieni, nie pada oczywiście wprost. Można to jednak wyczytać z planowanych przez ratusz zmian w budżecie na rok 2011. Rada Warszawy ma je przyjąć dzisiejszej sesji.

Czytaj więcej o zmianach w budżecie

Ul. Matki Teresy na Targówku

Radni mają się zająć także propozycjami zmian nazw kilku stołecznych ulic i skwerów.

O upamiętnienie w miejskim nazewnictwie beatyfikowanej przez papieża Jana Pawła II w 2003 r. zakonnicy, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w 1979 r., zwróciło się do miasta Stowarzyszenie Wymiany i Pojednania. Inicjatywa zyskała poparcie Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, podkomisji ds. nazewnictwa ulic Rady Warszawy oraz lokalnych radnych.

Według projektu uchwały, która trafi dziś pod obrady rady miasta, Matka Teresa z Kalkuty ma być patronką bezadresowego odcinka dotychczasowej ul. Budowlanej, biegnącego wzdłuż muru Cmentarza Bródnowskiego: od ul. św. Wincentego do ul. Piotra Wysockiego.

Będzie Aleja Radiowej Trójki?

Radni mają podjąć decyzję w sprawie nazwy "Aleja Radiowej Trójki", którą miałaby nosić biegnąca wzdłuż Kanału Piaseczyńskiego alejka spacerowa w parku Agrykola. O nadanie tej nazwy do radnych zwrócił się Program III Polskiego Radia, który swoją siedzibę od początku istnienia, czyli 1962 r., ma przy pobliskiej ul. Myśliwieckiej.

par/mz