Pieniądze dla WOPR od wojewody. "To dramatycznie niska kwota"

Ratownicy wodni z Legionowa Legionowskie WOPR / Facebook

Ratownicy wodni z Mazowsza otrzymają ponad 400 tysięcy złotych dofinansowania od wojewody mazowieckiego. Wśród nich znalazło się Legionowskie WOPR, które pilnuje kąpielisk nad Zalewem Zegrzyńskim. Jak ostrzega jego prezes, przyznana kwota nie wystarczy jednak nawet do końca wakacji. Tymczasem tylko w ubiegłym tygodniu na terenie powiatu legionowskiego utopiły się cztery osoby.

Statystyki dotyczące utonięć są przerażające. Jak podaje policja, od 1 do 21 czerwca w całym kraju w wodzie zginęło 71 osób. Polska znajduje się pod tym względem w niechlubnej czołówce Unii Europejskiej. W ubiegłym roku życie w wyniku utonięcia straciło 545 osób.

Przyczyn takie stanu rzeczy jest wiele. Pewne jest za to, że gdy dochodzi do niebezpiecznych sytuacji nad wodą, często jedyną szansą na ratunek jest szybka reakcja służb, a zwłaszcza ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ci natomiast borykają się z problemami finansowymi.

W ubiegłym tygodniu Radio ZET alarmowało, że ratownicy pilnujący kąpielisk nad Zalewem Zegrzyńskim nie dostają wynagrodzenia, więc na dyżury przychodzą za darmo. Podczas sezonu miejsce to cieszy się ogromną popularnością i przyciąga tłumy. Nie brakuje też jednak tragicznych wypadków. W miniony poniedziałek utopił się tam 45-letni mężczyzna. Kilka dni później życie podczas kąpieli stracił 16-letni chłopak.

Niestety, nie byli oni jedynymi ofiarami śmiertelnymi. - Tylko w ubiegłym tygodniu na terenie powiatu legionowskiego utonęły cztery osoby - informuje Justyna Stopińska z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

Opóźnione wyniki konkursu

We wtorek wojewoda mazowiecki rozstrzygnął ogłoszony w ubiegłym roku konkurs na dofinansowanie "zadań z zakresu ratownictwa i ochrony ludności". Pieniądze trafią do 10 podmiotów działających na terenie województwa. W sumie do podziału są 404 tysiące złotych.

Otrzymają je:

Ochotnicza Straż Pożarna - Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim - 31 tys. zł;

Środowiskowo-Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu -15 tys. zł;

Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - 85 tys. zł;

Żyrardowskie Powiatowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - 15 tys. zł;

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe "WOPR-OS" w Ostrołęce - 15 tys. zł;

Piaseczyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - 83 tys. zł;

Powiatowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Białobrzegach - 26 tys. zł;

Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - 85 tys. zł;

Ciechanowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Ciechanowie - 15 tys. zł;

Rejonowe Płockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Płocku - 34 tys. zł.

Konkurs został ogłoszony 30 listopada 2018 roku. Gdy zapytaliśmy, dlaczego wojewoda zwleka z jego rozstrzygnięciem, usłyszeliśmy, że chodzi o nieścisłości i wady w ofertach ratowników ubiegających się o dofinansowanie. - Nie został on rozstrzygnięty z uwagi na liczne błędy formalne we wszystkich złożonych ofertach. Nieprawidłowości musiały zostać usunięte, gdyż odrzucenie ofert skutkowałoby unieważnieniem konkursu - wyjaśniła Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Podkreśliła też, że środki przeznaczane dla ratowników przez wojewodę stanowią wsparcie "zadań z zakresu ratownictwa wodnego rozumianego jako system". Organizacje otrzymują je w ramach finansowania zadań publicznych i mogą przeznaczyć wyłącznie na własną działalność, czyli na przykład na zakup sprzętu czy paliwa do łódki lub wynagrodzenia dla ratowników.

Pieniądze ze środków województwa nie są jedynym źródłem ich finansowania. Rzeczniczka zaznacza też, że celem dofinansowania nie jest też wsparcie finansowania zadań własnych gminy lub innych podmiotów gospodarczych. A to właśnie gminy, miasta czy przedsiębiorcy prowadzący działalność nad wodą, zgodnie z prawem, odpowiadają za bezpieczeństwo w takich miejscach.

Pieniędzy zabraknie, ale ratować będą

- Otrzymaliśmy około 15 tysięcy mniej niż dotychczas. Zwykle dofinansowanie wynosiło około 100 tysięcy złotych. Jesteśmy zadowoleni, że konkurs został rozstrzygnięty. Mamy nadzieję, że szybko uda nam się podpisać umowę z urzędem. Jednak jeżeli lato będzie gorące, na pewno nie wystarczy nam pieniędzy do końca sierpnia. Mimo to będziemy ratować dalej. To nasza pasja i nasze powołanie. Ludzie na pewno nie zostaną bez opieki - mówi Krzysztof Jaworski, prezes Legionowskiego WOPR.

Jak dodaje, by legionowscy ratownicy wodni mogli funkcjonować przez cały rok, potrzeba im co najmniej miliona złotych. Podobnie jest w przypadku innych takich organizacji na terenie Mazowsza. - Przykre jest, że tych pieniędzy jest tak mało w skali całego województwa. 404 tysiące to dramatycznie niska kwota - ocenia.

Przyznaje też, że gminy, do których należy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa nad wodą, nie przywiązują do tego należytej wagi. - W mojej ocenie powinni choć trochę wziąć na siebie ciężar finansowania ratownictwa na obszarze zbiornika, a nie tylko na kąpieliskach. Zarówno na wodzie, jak i na plażach dzieje się bardzo dużo - dodaje.

Obecnie na terenie powiatu legionowskiego zawodowi ratownicy pełnią stały dyżur w bazie w Zegrzu Południowym. Tam znajduje się dyspozytornia i monitory pokazujące obraz z dziewięciu kamer rozmieszczonych wokół Zalewu Zegrzyńskiego. Jak zaznacza Jaworski, gdy pojawiają się ratownicy gotowi pełnić dyżury społeczne, uruchamiane są kolejne załogi. Przy bazie pełniony jest też stały dyżur karetki wodnej i stacja wyczekiwania karetki kołowej (należących do systemu ratownictwa medycznego). Obok jest też dostępne przez całą dobę lądowisko dla śmigłowców LPR. Dodatkowo między 9 a 18 ratownicy są obecni na plażach. Pięciu pilnuje dzikiej plaży w Nieporęcie, natomiast po trzy osoby zabezpieczają plaże w Serocku i Wieliszewie.

Problemy warszawskich ratowników

Z problemami finansowymi zmagają się również ratownicy wodni ze Stołecznego WOPR. Jak informowaliśmy pod koniec kwietnia, w tym sezonie nie mają środków na zorganizowanie stałych dyżurów nad Wisłą. Przez ostatnie trzy lata było to możliwe dzięki dofinansowaniu z ratusza.

Od 2016 roku ratownicy otrzymali 600 tysięcy złotych. Rocznie dofinansowanie wynosiło 200 tysięcy. Pieniądze zdobyli w konkursie dla organizacji pozarządowych, organizowanym przez miejskie Centrum Komunikacji Społecznej. Dzięki nim od maja do września mogli działać bezpośrednio nad rzeką.

Dwuosobowe załogi pełniły w tym czasie dyżury między mostem Łazienkowskim a Średnicowym. Na Poniatówce działał stały punkt ratowniczy. Ratownicy zabezpieczali też rocznie do 20 imprez na wodzie. Oprócz tego - również poza sezonem – kontrolowali bezpieczeństwo nad zbiornikami wodnymi i szkolili ratowników.

Ratusz zadecydował jednak, że w tym roku nie będą organizowane podobne konkursy. Obecnie ratownicy stacjonują w bazie na Dolnym Mokotowie. To stamtąd muszą docierać nad Wisłę, gdy są wzywani do udzielenia pomocy w nagłych wypadkach czy akcjach poszukiwawczych.

Na początku czerwca informowaliśmy także o nowych "czarnych punktach" wodnych, które pojawią się na terenie Mazowsza:

[object Object]
Wyznaczono nowe "czarne punkty"TVN24
wideo 2/2

kk/r

Źródło zdjęcia głównego: Legionowskie WOPR / Facebook

Pozostałe wiadomości

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademii Pedagogiki Specjalnej po pięciu latach dzierżawy oddaje miastu klucze do domków na Osiedlu Przyjaźń. Studenci zostali najpierw poinformowani, że muszą opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Studenci mieli się wyprowadzić z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Studenci mieli się wyprowadzić z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl