Pielgrzymka, bieg i zbiórka na świątynię. Święto Dziękczynienia po raz ósmy

Warszawa

www.centrumopatrznosci.plZebrane pieniądze zostaną przeznaczone na dokończenie budowy świątyni

Święto Dziękczynienia w niedzielę 7 czerwca na Polach Wilanowskich będzie miało wyjątkowy charakter - będzie to dziękczynienie za peregrynację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Archidiecezji Warszawskiej - zapowiedział kardynał Kazimierz Nycz.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Świątyni Opatrzności Bożej metropolita warszawski podkreślił, że tegoroczne uroczystości będą również "niecodzienną okazją do obejrzenia postępu prac budowlanych w Świątyni Opatrzności Bożej".7 czerwca pielgrzymka z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej przejdzie z placu Piłsudskiego, Traktem Królewskim, do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie podczas mszy świętej - jak mówił kard. Nycz - dokona się akt zawierzenia i dziękczynienia.- Uroczystości Święta Dziękczynienia są piękną i prostą formą, dzięki której można swoje zawierzenie przeżyć w wyjątkowy sposób. Dla wielu osób ten akt może być jedną z dróg do zawierzenia Panu Bogu. To szansa, by zastanowić się, za co Bogu dziękujemy i o co chcemy prosić - zaznaczył kard. Nycz podczas spotkania z dziennikarzami. - Cieszy, że w świecie odwróconych wartości i wielu niepokojów coraz więcej osób chce zawierzyć siebie i swoich bliskich bożej opiece - dodał.

Górny kościół w 2016 roku?

Nawiązując do postępów prac przy budowie Świątyni Opatrzności Bożej wyraził nadzieję, że w 2016 r. będzie już otwarty górny kościół - znajdzie się w nim ołtarz; będzie to miejsce spotkania przybywających do Warszawy z zagranicy uczestników Światowych Dni Młodzieży.Kard. Nycz wyraził też nadzieję, że do górnego kościoła świątyni będzie mógł również wejść papież Franciszek, jeśli będzie w Warszawie.Prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł poinformował, że podczas Święta Dziękczynienia w 2014 r. zebrano ponad 15 mln zł, co pozwoliło na przyspieszenie prac przy budowie świątyni. W tym roku również podczas Święta Dziękczynienia w całej Polsce będzie prowadzona zbiórka do puszek - na dokończenie budowy świątyni.W świąteczną niedzielę - jak podali organizatorzy - będzie można wejść na teren budowy i obejrzeć postęp prac. W tym samym dniu dla rodzin zostaną przygotowane m.in. miasteczko dla dzieci i gra rodzinna "Dziękuję, bo dary otrzymuję". Jak co roku odbędzie się koncert muzyki chrześcijańskiej, podczas którego wystąpią m.in. Mietek Szcześniak, Maleo Reggae Rockers i 2Tm2,3. Będzie też można obejrzeć przygotowaną przez Wojsko Polskie wystawę historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego.

Pobiegną z intencjami

Organizatorzy poinformowali też, że w tym roku - po raz pierwszy w przeddzień święta, 6 czerwca - odbędzie się pierwszy Bieg Wdzięczności, którego uczestnicy wystartują w najważniejszych dla siebie intencjach.Święto Dziękczynienia obchodzone jest po raz ósmy. Zostało ustanowione z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, który ogłosił, że będzie ono obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca.Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego - budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O jej budowie, jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował uchwałą Sejm 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Święto Dziękczynienia od 2008 r. obchodzone jest w pierwszą niedzielę czerwca:

Święto dziękczynienia w Polskim kościele
fot Paweł Supernak / PAP film: TVN24

PAP/jk/ran