Pielgrzymi ruszyli. 290 kilometrów na Jasną Górę

TVN Warszawa

Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych

Pątnicy idą na Jasną Górę. W ponad 290-kilometrową trasę wyruszyły w niedzielę rano zarówno pielgrzymka osób niepełnosprawnych, jak i akademicka.

O godzinie 7.30 z kościoła przy ulicy Deotymy ruszyła 21. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. – Pielgrzymi idą o kulach, niektórzy jadą na wózkach. Chorym towarzyszą opiekunowie – relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl, który im towarzyszył na początku tej trudnej drogi. - Wszyscy są uśmiechnięci, śpiewają piosenki i machają do przechodniów - dodaje.

Jak informuje, pielgrzymi zajmują prawy pas ruchu ulic którymi przechodzą. Ze względu na mały ruch nie powodowali większych utrudnień dla kierowców.

Więcej o utrudnieniach

"Nie ulegnijcie narzekaniu"

32. Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną rozpoczęła msza święta, w trakcie której homilię wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Powiedział, że Kościół czuje odpowiedzialność za ewangelizację, a udział w pielgrzymce jest jej formą.

Zwracając się do młodych pątników prosił, by na szlaku stawiali sobie pytanie, czy ich przygotowanie do małżeństwa jest zgodne z nauką Kościoła. - Czy czasem nie przyjęliśmy i nie zgodziliśmy się na pogański sposób przygotowania się do małżeństwa, którego efektem potem są małżeństwa, które się rozpadają, pokrzywdzone dzieci, złamana wierność ślubowana w sakramencie małżeństwa? - pytał.

Kardynał Nycz nawiązał do niedzielnej Ewangelii o Żydach na pustyni. - Szemranie Żydów na pustyni jest pewnym obrazem naszego życia: szemrających ludzi, wiecznie z czegoś niezadowolonych – mówił metropolita. - Wy, młodzi, nie ulegnijcie temu powszechnemu narzekaniu, które czasem słyszycie od nas, ludzi dorosłych. Stańcie przy tym prawdziwym, opartym na prawdzie i na Jezusie entuzjazmie Ewangelii – apelował do pielgrzymów.

Za miłość, pokój i całe życie

Intencje pielgrzymujących są bardzo różne. 22-letni Wojtek przyznał, że idzie do Częstochowy dla dobra wszystkich Polaków. - Chciałbym, żeby w Ojczyźnie było więcej miłości, a mniej nienawiści – powiedział w rozmowie z PAP. -

Polecam Bogu całe moje przyszłe życie, aby było przydatne ludziom - deklaruje z kolei 20-letnia Anna.

21-letni żołnierz Marcin idzie na Jasną Górę z pragnieniem, aby na całym świecie zapanował pokój.

40 proc. pątników rusza na pielgrzymi szlak po raz pierwszy. Trasa tej pielgrzymki wynosi ok. 290 km i wymaga przejścia każdego dnia ok. 35 km.

Ukoronowaniem pielgrzymek będzie msza święta odprawiona 15 sierpnia na Jasnej Górze.

PAP,wp//mz