Pielgrzymi poznają stolicę. Zwiedzili plac Zamkowy i Pałac Kultury

Warszawa

Łukasz Raczkowski, TVN 24Pielgrzymi zwiedzali Warszawę

Taniec, śpiew i wspólne zwiedzanie Warszawy – pielgrzymi z całego świata przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży. W czwartek, pod wodzą wolontariuszy, zwiedzali m.in. Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście i Pałac Kultury.

Zanim młodzi ludzie pojadą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach Dni w Diecezjach spędzają czas w stolicy.

- Dziś mamy Dzień Kultury i Historii. Postanowiliśmy więc przespacerować się po starówce. Byliśmy w Pałacu Kultury i Nauki, później zmierzamy do Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. W planach mamy jeszcze Cytadelę – mówiła jedna z wolontariuszek opiekująca się grupą z Litwy.

Oprócz Litwinów stolicę zwiedzała też m.in. 59-osobowa grupa z Chin oraz 85 pielgrzymów ze Stanów Zjednoczonych. Wieczorem wszyscy wzięli udział we wspólnym koncercie na placu Piłsudskiego.

Wolontariusze pomagają pielgrzymom

Gościom przebywającym w Warszawie pomaga grupa 750 wolontariuszy. Angażują się, bo jak sami twierdzą, to świetna sprawa. - Warto wykorzystać pewne pokłady swojej energii, żeby pokazać pielgrzymom naszą kulturę i historię. Mam nadzieję, że będą zadowoleni z tej wizyty – przyznał wolontariusz opiekujący się grupą z Chin.

Podczas Dni w Diecezjach pielgrzymi mogą nie tylko zwiedzać miasto. Przygotowano dla nich spotkania z ciekawymi ludźmi, wspólne oglądanie filmów, gry i zabawy integracyjne. Co ciekawe, w tych dniach diecezje przyjmują biblijne nazwy. Archidiecezja Warszawska zamieniła się w biblijną Górę Moria, a Archidiecezja Warszawsko-Praska w Betlejem.

Wyjazd młodzieży do Krakowa zaplanowano na poniedziałek. Światowe Dni Młodzieży oficjalnie rozpoczną się dzień później – 26 lipca. Papież Franciszek przyjedzie do Krakowa w środę i zostanie w Polsce do niedzieli (31 lipca).

kw/mś