Piękne konie i kapelusze. Derby na Służewcu

Warszawa

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca na służewieckim torze w Warszawie rozegrany zostanie jeździecki wyścig derby o Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do wyścigu trzylatków krwi angielskiej zgłoszono 13 koni. W puli nagród znajduje się 175 tys. zł.

Konie pobiegną w szóstej gonitwie dnia o godz. 16.15 na dystansie 2400 m. Tyle wynosi jedno okrążenie służewieckiego toru. Na listę startową organizatorzy wpisali siedem polskich koni (Heartbreaker, Kundalini, Pillar, Patronus, Mahari, Suo i Just Love) oraz sześć zagranicznych: irlandzkie Admiral Quest, Hurricane Seven i Espandon, amerykańskie Tymon i They Call Me Red oraz francuskiego Atlantic Star.

Konkurs na najpiękniejszy kapelusz

W sumie w niedzielę miłośnicy wyścigów obejrzą dziewięć gonitw o łączną pulę blisko 400 tys. zł.

Będą też imprezy towarzyszące. Nie zabraknie tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy kapelusz.Przed rokiem derby wygrał 18-letni Szczepan Mazur. Teraz podopieczny trenera Adama Wyrzyka pragnie powtórzyć sukces dosiadając 3-letnią kasztanową klacz Mahari.

Także dwóch innych dżokejów, Czesi Martin Srnec (Admiral Quest) i Tomas Lukasek (Hurricane Seven), mają na koncie sukces w tym prestiżowym wyścigu. Srnec wygrał w 2010 roku na Infamii, natomiast Lukasek rok później na Intensie. - Staram się w dniu wyścigu nie myśleć o czekającej rywalizacji. Nie chcę zaprzątać sobie tymi sprawami uwagi. Mamy z trenerem opracowaną dużo wcześniej taktykę walki na torze - powiedział PAP kandydat dżokejski Szczepan Mazur, który w poprzednim sezonie wygrał 18 wyścigów, a w tym już 41.

Dojazd autobusem 300

Bilet do strefy B kosztuje 12 zł od osoby. Od początku tygodnia trwa na Służewcu przedsprzedaż biletów. Na profilu Wokół Służewca na popularnym portalu społecznościowym znaleźć można kupony, które po wydrukowaniu upoważniają do zniżki na zakup biletu w strefie B (5 zł). Wstęp do strefy A (Trybuna Honorowa) wyłącznie po okazaniu zaproszenia.

Dobrym sposobem dotarcia na tor jest wybór komunikacji miejskiej, w tym autobusu linii 300 kursującego miedzy Służewcem a stacją Metro Wilanowska.

Służewiecki parking pomieści ok. 2 tys. samochodów.

Nowa trybuna w 2014?

Obiekt na Służewcu powstał w 1939 roku i był wtedy jednym z najnowocześniejszych obiektów jeździeckich w Europie. Dzierżawi go spółka Totalizator Sportowy, która podpisała umowę na 30 lat. Szefowie spółki zapowiedzieli na wtorkowej konferencji prasowej wydanie 26,5 mln złotych na rewitalizację toru. Dodatkowych 10 mln złotych z podziału zysku Totalizatora Sportowego przeznaczonych zostanie na mieszkania zastępcze dla osób zamieszkujących na terenie toru. Zarówno prezes Zarządu Totalizatora Sportowego Włodzimierz Szpil jak i członek zarządu Grzegorz Sołtysiński podkreślają, że takich nakładów w powojennej historii Służewca nie było.

Sołtysiński zapowiedział otwarcie trybuny głównej w 2014 roku. Dzięki planom rewitalizacji odnowione zostaną trybuny pierwsza oraz druga i środkowa, a także pięć stajni. Powstaną także ścieżki sportowe, dostępne także w zimie.

Zobacz materiał Ludwik Lisa z TVN Warszawa o wyścigach na Służewcu:

PAP/lata/mz

Styl grających na wyścigach
Ludwik Lis /Tvn Warszawa