Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Pieczyński, Woronowicz, Adamczyk? Kandydaci internautów do roli "Kuriera"

Warszawa

Wikipedia / domena publicznaPowstanie film o legendarnym "kurierze z Warszawy"

Muzeum Powstania Warszawskiego zaproponowało internautom zabawę, w typowanie aktorów, którzy mogą zagrać Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Trwają prace nad filmem o legendarnym "kurierze z Warszawy".

Typowanie aktorów trwa na profilu facebookowym Muzeum Powstania Warszawskiego. - Oczywiście to zabawa, ale ma też walor edukacyjny. Mamy nadzieję, że pozwoli to osobom, które nie znają Jana Nowaka-Jeziorańskiego, poznać bliżej historię tej ważnej postaci - tłumaczy Anna Kotonowicz, rzeczniczka MPW.

Na odzew internautów nie trzeba było długo czekać. Wpis doczekał się gruba ponad stu komentarzy. Wśród najczęściej wymienianych aktorów padają nazwiska Krzysztofa Pieczyńskiego, Adama Woronowicz czy Piotra Adamczyka.

- Ostateczny wybór aktora będzie należał do reżysera, jednak to w tej chwili jeszcze melodia przyszłości - dodaje Kotonowicz.

Film o bohaterze

Fabuła filmu opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania Warszawskiego, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Misja, jakiej podjął się Nowak-Jeziorański polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by przekazać informacje i dowiedzieć się czy Brytyjczycy udzielą pomocy dla walczącej Warszawy.

Nad filmem wspólnie z MPW pracuje Władysław Pasikowski, twórca takich filmów jak "Jack Strong", "Psy" czy "Kroll”, odpowiada on za scenariusz produkcji.

Według wstępnych planów obraz będzie gotowy w 2018 roku.

Czytaj więcej o filmie

Były prezydent Polski Bronisław Komorowski o "kurierze z Warszawy":

Prezydent o Janie Nowaku-Jeziorańskim
TVN24

jb/sk