Pięcioro dzieci z wirusem AH1N1 w Warszawie

Warszawa

ShutterstockPrzypadki świńskiej grypy stwierdzono w Warszawie

U pięciorga dzieci na terenie Warszawy stwierdzono zakażenie się wirusem grypy AH1N1 – informuje sanepid. Przypadki świńskiej grypy potwierdzono też w podwarszawskim Pruszkowie.

Do ubiegłego piątku do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wpłynęło 5 zgłoszeń dotyczących zakażenia wirusem AH1N1, czyli tzw. świńską grypą.

Wszystkie dotyczą dzieci. Już w styczniu wirus stwierdzono u rocznej dziewczynki na Mokotowie. Kolejny przypadek zanotowano już w lutym. AH1N1 stwierdzono u 4-latka i 2-latki z Woli, 7-latka z Ochoty oraz 2-latka z Wilanowa.

Wstrzymane odwiedziny w Pruszkowie

W poniedziałek infekcję wywołaną wirusem AH1N1 potwierdzono u pacjenta szpitala powiatowego w Pruszkowie. Dyrekcja zdecydowała o wstrzymaniu odwiedzin na oddziale wewnętrznym.

Pierwszą informację w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Groźny wirus

Wirusem można się zarazić nie tylko od kaszlących czy kichających, ale także dotykając zakażonych powierzchni (klamki, przyciski w windzie, poręcz w autobusie), gdzie wirus może przetrwać wiele godzin. Jeśli mamy typowe objawy - gorączkę, bóle mięśni, ból głowy, dreszcze - trzeba udać się od lekarza, a gdy już wiemy, że to grypa - pozostać w domu, zachować dystans wobec rodziny i przyjaciół, unikać skupisk ludzi. Kaszlących dzieci nie należy wysyłać do przedszkola.Przy kaszlu i kichaniu trzeba zasłaniać usta i nos wewnętrzną stroną łokcia albo chusteczką, którą należy później wyrzucić do kosza. Z jednym kichnięciem rozprzestrzenianych jest 3 tys. kropelek z wirusami grypy poruszających się z prędkością 167 km/h .

Jak się uchronić przed wirusem?

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia świńską grypą? – Należy unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami a w czasie wystąpienia objawów pozostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych – zaleca Główny Inspektor Sanitarny. Jak dodaje, należy też zwrócić dużą uwagę na higienę między innymi: często myć rece, zasłanić usta i nos chusteczką podczas kichania i kasłania, czy unikać dotykania oczu, nosa i ust, co zapobiegnie roznoszenia zarazków.

- Należy zadbać o siebie, dużo spać, być aktywnym fizycznie, unikać stresu, pić dużo płynów i zdrowo się odżywiać – przypomina sanepid.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z 12.02.
www.pssewawa.pl

Materiał Faktów TVN o wirusie AH1N1:

Reportaż Marka Nowickiego z Faktów TVN
Fakty TVN

jb/PAP//ec