Pięć najważniejszych momentów wizyty amerykańskiej pary prezydenckiej

TVN Warszawa

Jacek Turczyk, Rafał Guz, Jakub Kamiński/PAPWizyta Donalda Trumpa w Polsce

Donald Trump rozmawiał z Andrzejem Dudą i wygłosił przemówienie na placu Krasińskich. Jego żona Melania odwiedziła Centrum Nauki Kopernik, a córka Ivanka złożyła kwiaty przed warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta. Oto pięć najważniejszych punktów wizyty prezydenta USA w Polsce.

1. Spotkanie z Dudą

O 10 prezydent Andrzej Duda powitał na Zamku Królewskim w Warszawie prezydenta Donalda Trumpa.

- Jak wiecie, Amerykanie polskiego pochodzenia bardzo licznie popierali mnie w ostatnich wyborach i bardzo byłem z tego zadowolony i chciałem za to podziękować - powiedział prezydenta USA.

- Pan prezydent i ja właśnie zakończyliśmy owocne spotkanie, podczas którego potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni, które od wieku łącza naszych obywateli. Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani. Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner - dodał prezydent Trump.

Hotel jak twierdza, snajperzy i "bestia". Tak służby pilnują bezpieczeństwa TrumpaTVN24
wideo 2/4

2. Szczyt Trójmorza

Trump był gościem szczytu Trójmorza, w którym wzięli udział reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Do Warszawy na spotkanie przyjechało 10 prezydentów, nieobecne były głowy Czech i Austrii.

Prezydent Trump zaznaczył, że to "historyczny szczyt" i stwierdził, że jest zaszczycony, że może w nim uczestniczyć. - W mieście, gdzie, jako się rzekło, wielokrotnie już wcześniej rzeczy niemożliwe stawały się możliwymi" - dodał.

3. Melania w Koperniku

Kiedy Donald Trump rozmawiał z przywództwami państw Trójmorza, jego zona Melania spotkała się z Agatą Dudą na kawie w Belwederze. Potem pierwsze damy zwiedzały Centrum Nauki Kopernik.

Melania Trump przyjechała do Belwederu około 10.30. Przed budynkiem została przywitana przez polską pierwszą damę, po czym obie szybko weszły do środka, bez chwili dla reporterów. Ta nastąpiła już w Belwederze.

Zgodnie z planem, wspólna kawa trwała około 30 minut. Chwilę po 11 pierwsze damy opuściły budynek i udały się do Centrum Nauki Kopernik. Tu spotkały się z dziećmi, z którymi wzięły udział w warsztatach związanych z programowaniem.

Pierwsze damy w koperniku TVN24
wideo 2/4

4. Ivanka przed pomnikiem Bohaterów Getta

Z kolei córka amerykańskiego prezydenta Ivanka Trump złożyła kwiaty przed warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta, a potem odwiedziła Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Społeczność żydowska ubolewała, że w tym miejscu zabrakło prezydenta USA.

Córka prezydenta USA Ivanka przed pomnikiem Bohaterów Getta
TVN24

5. Przemówienie na placu Krasińskich

Chwilę po godzinie 13 Donald Trump przemawiał na placu Krasińskich. - Dla Amerykanów Polska jest symbolem nadziei. Od samego zarania naszego kraju polscy bohaterowie, amerykańscy patrioci walczyli ramię w ramię w naszej wojnie o niepodległość i w wielu innych wojnach później - mówił.

- Polska to kraina wielkich bohaterów, zaś wy jesteście ludźmi, którzy znają prawdziwą wartość tego, o co walczycie" - stwierdził Trump. "Triumf polskiego ducha po stuleciach trudów daje nam wszystkim nadzieję na przyszłość, w której dobro zatriumfuje nad złem, zaś pokój da radę pokonać wojnę" - dodał. Trump podkreślał, że polscy i amerykańscy żołnierze służą razem dziś w Afganistanie i Iraku, "walcząc z wrogami wszystkich cywilizacji".

Kolejka na placu KrasińskichTVN24
wideo 2/2

Air Force One z amerykańskim prezydentem na pokładzie odleciał z warszawskiego lotniska Chopina o godzinie 14.40.

kz/mś