Pięć firm chętnych na odbiór odpadów w stolicy

Warszawa

TVN24Pięć firm zawalczy o wywóz odpadów

Pięć firm zgłosiło się do przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów w stolicy. W sumie w ciągu trzech najbliższych lat, miasto planuje wydać na ten cel 1,8 mld złotych.

- Oferty złożyły firmy Remondis, MPO, Sita, Lekaro i Byś. Teraz oferty będą sprawdzane pod względem formalnym – powiedziała Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Po sprawdzeniu komisja przetargowa wyłoni firmy, które będą obsługiwały w sumie 9 rejonów, na które została podzielona stolica. Do obsługi każdej z nich zgłosiła się co najmniej jedna firma.

Po wybraniu zwycięzców będzie jeszcze czas na ewentualne odwołania.

Kłąb pytana, kiedy można się spodziewać rozstrzygnięcia przetargu oceniła, że będą to raczej tygodnie niż dni.

Dwa podejścia

Do otwarcia ofert doszło dopiero przy drugim podejściu. Za pierwszym razem Krajowa Izba Odwoławcza nakazała poprawić przetarg. Jeden z najważniejszych zarzutów dotyczył zapisu, zgodnie z którym wykonawcy mieli się wykazać konkretną instalacją regionalną do odbioru odpadów o określonych mocach. To preferowało konkretnego wykonawcę - należącą do miasta firmę MPO. Izba to potwierdziła w swoim orzeczeniu.

Miasto musiało poprawić warunki przetargu. Przy drugim podejściu najważniejszym kryterium była cena rozdzielona na cenę za odbiór odpadów i cenę za ich zagospodarowanie. To również zostało podważone prze firmę Byś. Jednak tym razem KIO nie podzieliła zastrzeżeń przedsiębiorcy. CZYTAJ WIĘCEJ

Plan awaryjny

W Warszawie od 1 lipca obowiązuje tzw. system pomostowy. Śmieci od właścicieli nieruchomości odbierają firmy, które robiły to przed rewolucją śmieciową. Mieszkańcy nie muszą się z nimi rozliczać, ponieważ na podstawie umów z przedsiębiorcami robi to za nich miasto.

Za segregowane śmieci w blokach i kamienicach - jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba - trzeba zapłacić 10 zł, jeśli dwie - 19 zł, trzy - 28 zł, a cztery i więcej - 37 zł. W przypadku domków jednorodzinnych, w których zamieszkuje jedna osoba, opłata ta wynosi 30 zł, dla dwóch osób - 45 zł, a trzech i więcej - 60 zł.

Za śmieci niesegregowane w lokalach zamieszkałych przez jedną osobę opłata wynosi 12 zł kiedy mieszkają tam 2 osoby - 23 zł, przy 3 - 34 zł, a 4 i więcej - 45 zł. W domkach jednorodzinnych opłaty przy jednej osobie to 40 zł, 2 osobach - 55 zł, trzech i więcej - 70 zł. W budynku jednorodzinnym, w którym wyodrębniono dwa lokale mieszkalne, za śmieci segregowane płacimy: 15 zł za gospodarstwo jednoosobowe, 23 zł za dwuosobowe, 30 zł przy trzech i więcej osobach. W przypadku nieposegregowanych śmieci będzie to odpowiednio: 20 zł, 28 zł i 35 zł.

Dlaczego przejściowe stawki są niższe? Mówi Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy. Obejrzyj video:

Dlaczego nowe stawki są niższe?
tvnwarszawa.pl, TVN 24

bf//par