Piąty szynobus Kolei Mazowieckich. Z przewijakiem i klimatyzacją

Warszawa

KMPodobny szynobus zbuduje firma NEWAG S.A.

O nowoczesny, spalinowy szynobus z klimatyzacją, monitoringiem i miejscem na rowery wzbogacą się wkrótce Koleje Mazowieckie. Pojazd za 13 milionów złotych jeszcze w tym roku ma wyjechać na tory. Umowę na dofinansowanie zakupu podpisali w poniedziałek przedstawiciele spółki i władz województwa.

Nowoczesny, dwuczłonowy szynobus będzie miał 45 metrów długości i pomieści około 250 pasażerów. Znajdzie się w nim 116 miejsc siedzących oraz ok. 130 miejsc stojących.

Klimatyzacja i monitoring

Szynobus będzie wyposażony w klimatyzację i monitoring. Rodziców ucieszy zapowiedź, że w środku znajdą się przewijaki dla niemowląt, a cyklistów - miejsce do przewożenia rowerów. Pojazd będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych

Na udogodnienia będa mogli liczyć także maszyniści, bo nowoczesny autobus szynowy będzie wyposażony w kamery czołowe oraz boczne, spełniające funkcję lusterek. Pojazd będzie posiadał także wbudowany system zliczania pasażerów, GPS oraz czujniki dymu z sygnalizacją pożarową.

Będą kupować kolejne

Koszt tej inwestycji wyniesie ponad 12,6 mln zł. Ponad 7,2 mln zł przekazał na ten cel wojewoda mazowiecki. Ponad 5,3 mln zł pochodzi z budżetu województwa mazowieckiego (w ramach funduszu kolejowego). Pojazd wykonany przez nowosądecki Newag powinien być gotowy do 30 listopada 2013 roku.

- Na razie nie wiadomo, gdzie dokładnie będzie jeździł. Na pewno na mniej uczęszczanych trasach, pozbawionych sieci trakcyjnej - mówi Donata Nowakowska, rzeczniczka KM.

Będzie to piąty szynobus, który w ciągu ostatnich trzech lat wyjedzie na mazowieckie tory. Na 2014 rok zaplanowano zakup kolejnych dwóch sztuk jednoczłonowych spalinowych autobusów szynowych.

su/b