Chciała sprzedać spodnie za 10 złotych, jej matka straciła 148 tysięcy

Autor:
kz/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Oszustwa internetowe
Oszustwa internetowe TVN24
wideo 2/6
TVN24Oszustwa internetowe

Chciała sprzedać spodnie za 10 złotych, dała ogłoszenie, a potem kliknęła w otrzymany link. Z konta jej matki zniknęło 148 tysięcy złotych. Policjanci z piaseczyńskiej komendy, którzy przyjęli zgłoszenie, apelują o ostrożność.

- W ostatnich dniach policjanci piaseczyńskiej komendy przyjęli zawiadomienie w sprawie oszustwa internetowego. Córka pokrzywdzonej za pośrednictwem jednej z aplikacji sprzedażowych wystawiła na sprzedaż spodnie, które wyceniła na niewielką kwotę - 10 złotych. Po chwili otrzymała wiadomość z linkiem, za pośrednictwem którego miała odebrać pieniądze za sprzedany towar – mówi Magdalena Gąsowska, rzeczniczka piaseczyńskiej policji. - Niczego nieświadoma poprosiła mamę o pomoc i obie wykonały to, o co były poproszone przez osobę siedzącą po drugiej stronie. Kobieta logując się na fałszywą stronę banku, udostępniła swoje dane do logowania oszustom i tym sposobem utraciła łącznie 148 tysięcy złotych. O tym, co się stało i że na jej koncie nie ma ani złotówki, dowiedziała się przypadkowo, kiedy nie mogła zapłacić za zakupy – dodała.

Apel policji

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia i apelują: zawsze należy zachować ostrożność i czujność przy sprzedażach za pośrednictwem aplikacji internetowych.

- Oszuści kontaktują się ze sprzedającym, przesyłają link, informują, że odbiór pieniędzy za zakupiony towar jest możliwy po jego kliknięciu. Link przekierowuje do fałszywej strony bankowości internetowej. Logując się tam, umożliwiamy oszustom dostęp do naszego konta i niejednokrotnie oszczędności życia – opisuje Gąsowska i przypomina o podstawowych zasadach:

Pamiętaj - sprzedając w internecie, możesz stać się ofiarą oszustów! Nigdy nie klikaj w przesłane w wiadomościach linki do płatności oraz uważnie czytaj wiadomości autoryzacyjne, które otrzymujesz.

Jeżeli niefortunnie staniesz się ofiarą oszustwa, niezwłocznie poinformuj o tym swój bank w celu zablokowania dostępu do rachunku bankowego oraz karty.

Autor:kz/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości