Najnowsze

PHN debiutuje na giełdzie. Potem rozbierze Intraco?

Najnowsze


13 lutego Polski Holding Nieruchomości zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. W prospekcie emisyjnym chwali się swoimi planami na przyszłość. Wśród nich rozważaną rozbiórką Intraco.

Stojący na rogu ulic Stawki i Andersa Intraco to obok Hotelu Forum (dziś Novotel) jeden z najstarszych powojennych wieżowców w Warszawie. Zbudowano go w latach 1973 - 76. Po remoncie z końca lat 90. jego elegancka i prosta bryła może się ciągle podobać, ale w dziedzinie projektowania biurowców 40 lat to kilka epok. Intraco jest przestarzały i nie jest dziś z pewnością "perłą w koronie" Polskiego Holdingu Nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że w Warszawie pod kilof idą znacznie młodsze budynki, pomysł jego rozbiórki nie zaskakuje.

A czy jest realny?

Zburzą i zbudują nowy?

- Na razie to tylko jeden z rozważanych scenariuszy. Nie możemy powiedzieć nic więcej, ponad to, co zapisane w prospekcie emisyjnym - odpowiada Elwira Jastrzębska reprezentująca PHN.

Czytamy w nim, że na działce przy ulicy Stawki 2 "planowana jest realizacja nowoczesnego zespołu biurowego o standardzie klasy A zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra i Dworca Gdańskiego". Inwestycja miałaby zostać podzielona na dwa etapy. W pierwszym zabudowany ma być parking przed istniejącym wieżowcem. Powstać ma tam budynek o wysokości 6 - 8 pięter z częścią usługową.

- W drugim etapie rozważana jest rozbiórka obecnego Biurowca Intraco, a następnie budowa nowego wysokościowego biurowca - wynika z prospektu.

Inwestor nie zdradza, czy na swoje plany ma już zgodę ratusza. Nie ujawnia też, czy ma już projekt nowego wieżowca, więc nie wiadomo, jakiej miałby być wysokości. Intraco ma 107 metrów (z anteną - 138) i 39 kondygnacji. Ma około 31 tysięcy metrów powierzchni biurowej. Według PHN, nowy budynek miałby jej zaoferować ponad 25 tysięcy.

Inne też do rozbiórki

Intraco to nie jedyny budynek PHN, który może ustąpić miejsca wyższemu. Wcześniej firma zapowiadała, że podobny los czeka budynek przy Świętokrzyskiej, między Emilii Plater, a rondem ONZ i budowaną właśnie stacją metra. Pod uwagę brany jest też scenariusz zakładający rozbiórkę budynku Kaskada w al. Jana Pawła II.

Tak ma wyglądać wieżowiec PHN przy Świętokrzyskijmateriały prasowe

Na ile realne są te plany? Wszystkie zostaną prawdopodobnie zweryfikowane już po planowanym na ten tydzień debiucie na giełdzie. - Grupa zastrzega sobie możliwość zmiany obecnego programu inwestycyjnego i pojedynczych realizowanych projektów, ich harmonogramu, formy, finansowania i innych parametrów - zastrzega w swoim komunikacje Polski Holding Nieruchomości.

Karol Kobos

Źródło zdjęcia głównego: Karol Kobos / Instagram

Pozostałe wiadomości