Perełki Nocy Muzeów. Sprawdź, gdzie warto pójść

Warszawa

tvnwarszawa.plWiele placówek weźmie udział w Nocy Muzeów

Od muzeów, galerii, urzędów po park – 234 miejsca wezmą udział w nocy muzeów. Tysiące warszawiaków stanie przed trudnym wyborem gdzie iść, co zwiedzić.

Jedną z ciekawszych propozycji jest zwiedzanie Elizeum, staromiejskich piwnic czy Pałacu Szlankierów. Warty uwagi jest również wieczorny spacer pod Ogrodzie Krasińskich. W barwach niezwykłej iluminacji będzie można zobaczyć ogród, którego modernizacja niedawno się zakończyła.

SPRAWDŹ PEŁNY PROGRAM NOCY MUZEÓW

Tradycją stołecznej Nocy Muzeów jest wejście do placówek administracji, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Warto postać trochę w kolejce, aby obejrzeć budynki Sejmu i Senatu, pałac prezydenta RP, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów czy Komendę Główną Policji. Prezydent Warszawy zaprasza także do swego gabinetu w ratuszu.

Z kolei Muzeum Legii dla zwiedzających oferuje do obejrzenia wiele eksponatów w tym kolekcję Pucharów Polski. Ponadto goście będą mogli zobaczyć zbiory pamiątek po Kazimierzu Deynie. Przy Chełmskiej na terenie wytwórni filmowej zobaczymy fragmenty scenografii filmu Jana Komasy "Miasto 44".

Ciekawie będzie też w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Poznamy sekrety kuchni króla Jana III, a także dowiemy się jakie znaczenie dla króla miały ogród i natura. Tradycyjnie już na fasadzie pałacu zobaczymy pokaz mappingu łączącego światło, obraz i dźwięk.

Noc muzeum to również niezwykła okazja, aby zobaczyć panoramę miasta z tarasu widokowego budynku PAST-y.

Powstańcze klimaty czekają na nas również na Mokotowie. Będziemy tam mogli spacerować śladami Powstania Warszawskiego. Odwiedzimy miejsca pamięci znajdujące się w parku Morskie Oko.

Otworzą drzwi dawnej drukarni

W budynkach dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej przy ul. Mińskiej 65 w postindustrialnych wnętrzach będzie można m.in. oglądać wystawę "25 lat polskich przemian" w kadrze fotoreporterów PAP. Wystawa otwarta zostanie w czerwcu, a podczas Nocy Muzeów będzie ją można oglądać przedpremierowo.

Zorganizowana zostanie także "Uliczka PRL-u", na której zajrzymy do Pewexu, napijemy się wody z ulicznego saturatora, obejrzymy samochody z epoki i zagramy w podwórkowe gry.

Jazz w Arkadach Kubickiego

Podczas Nocy Muzeów do późnych godzin nocnych otwarte będą niemal wszystkie warszawskie muzea - od Narodowego przez Muzeum Fryderyka Chopina, Karykatury, Literatury, Łazienki Królewskie, Sztuki Nowoczesnej, Techniki i Przemysłu po niewielkie, niedawno powstałe Muzeum Ordynariatu Polowego. W Arkadach Kubickiego odbywać się będą koncerty jazzowe i wystawy na temat historii jazzu w Polsce, Dowództwo Garnizonu Warszawa zaprasza na zwiedzanie wnętrza Grobu Nieznanego Żołnierza, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - na pokaz metod walki z przestępczością.

W Muzeum Historii Żydów Polskich zaplanowano zwiedzanie wystawy "Warszawa Warsze", wykłady, projekcje filmów żydowskich reżyserów a także "Spektakl Muranowski" z udziałem mieszkańców Muranowa.

Zaczęło się w Berlinie

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku zorganizował ją jako pierwszy Poznań; warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później - w 2004 roku. Polskie edycje Nocy Muzeów odbywają się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem obchodzony jest od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. Lista zgłoszonych instytucji wraz z mapką dojazdu – autobusowego i rowerowego – będzie dostępna w formie kieszonkowego informatora. Pełny program z atrakcjami i wydarzeniami towarzyszącymi zgłoszonymi przez uczestników zostanie udostępniony na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. W ubiegłym roku w warszawskiej edycji wzięło udział ponad 200 instytucji - muzea, galerie, placówki kulturalne, związki wyznaniowe i parafie, instytucje administracji publicznej i samorządowej, policja, wojsko, teatry, kluby oraz wiele innych. W ramach stołecznej Nocy Muzeów placówki te odwiedziło blisko 200 tys. osób.

Nie tylko Noc Muzeów

Sobota to nie tylko Noc Muzeów. Tego dnia o godzinie 12:30 z placu Defilad wyruszy parada zabytkowych autobusów. Pośród nich znajdą się m.in. Jelcze 043 (popularne „ogórki”), Sany H100, Jelcz PR100 Berliet, Jelcz PR110, Jelcz M11, Ikarusy 260, Ikarus 280.

Parada przejedzie ulicami: pl. Defilad – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – al. Armii Ludowej – most Łazienkowski – Wał Miedzeszyński – Zwycięzców – Francuska – al. Poniatowskiego – most Poniatowskiego – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Królewska – pl. Piłsudskiego – pl. Teatralny – Senatorska – pl. Bankowy- Andersa – Mickiewicza – pl. Wilsona – Krasińskiego.

Także w sobotę świętować będą studenci. Przygotowali tradycyjną Wielką Paradę Studencką Juwenaliów Warszawskich 2014. Barwny korowód żaków przejdzie w godz. 15.00 - 16.30 ul. Marszałkowską, przez Rondo R. Dmowskiego do pl. Konstytucji, potem ul. L. Waryńskiego przez Rondo Jazdy Polskiej do ul. S. Batorego.

Jak wyglądały poprzednie edycje w Warszawie?

Najciekawsze momenty Nocy Muzeów
produkcja: SkyConcept

PAP/bf/ec