Pełnomocnik dyrektora szpitala św. Rodziny: może odwołać się od decyzji prezydent

Najnowsze


Szpital Świętej Rodziny nie udzieli na razie żadnych informacji w sprawie decyzji prezydent miasta dotyczącej odwołania profesora Chazana ze stanowiska dyrektora placówki. Pełnomocnik lekarza nie wyklucza odwołania się od tej decyzji.

Jak poinformował szpital na swojej stronie internetowej, informacje nie będą udzielane do czasu otrzymania na piśmie decyzji prezydent stolicy wraz z uzasadnieniem oraz do czasu powrotu Chazana z trzytygodniowego urlopu.

"Może odwołać się od decyzji"

Pełnomocnik Chazana Jerzy Kwaśniewski powiedział w środę PAP, że dyrektor szpitala im. Św. Rodziny może odwołać się od decyzji prezydent miasta. Zaznaczył, że procedura przewiduje, że szpital ma prawo odnieść się do ustaleń ratusza. - Dopiero potem mogą być podstawy do decyzji personalnych prezydenta Warszawy. Jeśli taka decyzja o charakterze dyscyplinarnym wobec prof. Chazana zapadnie, będzie on miał możliwość złożenia odwołania- podkreślił prawnik, który uważa, że jego klient skorzysta wtedy z drogi odwoławczej.

Sam Chazan mówił telewizji razem.tv, że nie wie, jakie jest uzasadnienie decyzji w jego sprawie i że nie miał możliwości złożenia wyjaśnień. W rozmowie z tą stacją ocenił ponadto, że przestrzeganie zasad prawa naturalnego będzie prawdopodobnie przyczyną eliminowania lekarzy i w efekcie ograniczenia dostępu do stanowisk pracy lekarzom wierzącym.

SLD wycofuje doniesienie

Pozytywnie decyzję prezydent Warszawy ocenia SLD. Kandydat tej partii na prezydenta stolicy w jesiennych wyborach samorządowych Sebastian Wierzbicki zapowiedział, że w związku z nią wycofa z prokuratury złożone poprzedniego dnia zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. SLD zarzucał jej niedopełnienie obowiązków wynikających z nadzoru właścicielskiego nad miejskim szpitalem.

"Okup za życie dziecka"

Pod koniec czerwca Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska stwierdziła, że w szpitalu doszło do naruszenia prawa pacjentki do informacji oraz prawa do zgłoszenia sprzeciwu od orzeczenia lub opinii lekarskiej. Karę w wysokości 70 tys. zł nałożył na szpital NFZ.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował wówczas, że konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Stanisław Radowicki uznał, iż w szpitalu doszło do naruszenia prawa. Chazan zapowiedział, że odwoła się od decyzji NFZ. Ocenił też, że kara to "okup za życie dziecka".

Odmówił aborcji

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie, powołując się na konflikt sumienia, odmówił kobiecie z Warszawy wykonania aborcji w 25. tygodniu ciąży. Dziecko - według diagnozy - z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu miało umrzeć zaraz po narodzeniu.

Dyrektor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

Hanna Gronkiewicz-Waltz w środę odwołała profesora Chazana ze stanowiska dyrektora szpitala Św. Rodziny:

Prezydent zapoznała się z raportem pokontrolnym TVN 24

PAP/su