"Pędzenie bimbru było aktem patriotyzmu"

Warszawa

| upload/tvn24/video/0806B904XE BUDZICKI NET.movfot

Bimber, samogon, księżycówka. Co region, to inna nazwa. Ale i tak wszyscy wiedzą, o co chodzi. Czas rozkwitu bimbrownictwa w Polsce to PRL. - Cały naród produkował: profesorowie, robotnicy. Jedni na własny użytek, inni na skalę niemal przemysłową – opowiada varsavianista Jarosław Zieliński. - Doskonale pamiętam, jak odwiedziłem pewnego magistra, dziś naukowca sławnego w Europie, zaprosił mnie do kuchni, która cała była laboratorium produkcyjnym – dodaje.Prawdziwym ekspertem w tym temacie jest prof. Jerzy Kochanowski.- Obszarem bimbrowym w Warszawie była Jabłonna i Legionowo. Bimbrownie wymagają oddalenia od siedzib ludzkich, bo to strasznie śmierdziało. Wszystko się zmieniło, jak zaczęto bimber pędzić z cukru – wyjaśnia Kochanowski, autor cyklu "PRL bocznymi drzwiami". - Cukier można było przestać reglamentować na początku lat 80., ale obawiano się, że przez to zacznie się produkcja bimbru na ogromną skalę. Oczywiście nic takiego się nie stało – dodaje.Bimbrownictwo jak stawianie oporu

Od zaborów, przez II wojnę światową, po PRL, produkcja bimbru była aktem patriotyzmu.

- W tamtych czasach, okresie totalnych niedoborów, kiedy państwo zarabiało dużo na papierosach i alkoholu, duża produkcja bimbru mocno uderzała w PRL-owski budżet – zaznacza Jarosław Zieliński.

Również najsłynniejszy przepis na domową księżycówke ma patriotyczne konotacje.

- Receptura grunwaldzka, czyli koniak grunwaldzki 1410: kilogram cukru, cztery litry wody i 10 dkag drożdży – wylicza Kochanowski.

Zawód meliniarz

Czym innym jest nielegalna produkcja alkoholu, a czym innym jego dystrybucja.

- Zawód meliniarza był niezwykle prosty. Wystarczyło kupić większą partię alkoholu i zacząć ją sprzedawać – tłumaczy Kochanowski.

Alkoholu w PRL nie sprzedawano w dniu wypłat, nie było sklepów nocnych, a przede wszystkim był na kartki. Wszystko to sprzyjało powstawaniu tzw. melin.

Jeżeli chcecie posłuchać fascynujących historii o szarej strefie alkoholowej w PRL, zapraszamy na spotkanie z profesorem Jerzym Kochanowskim "Między bimbrownią a meliną". Czwartek o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią.

myk