Pechowa "czternastka" idzie do remontu

Warszawa

| Eurosportfot. tvnwarszawa.pl

W wakacje rozpocznie się rewitalizacja czternastej, ostatniej wieżycy mostu Poniatowskiego, położonej na wysokości ul. Kruczkowskiego. Choć wszystkie trzynaście pozostałych odzyskało swój pierwotny wygląd na przełomie 2004 i 2005 roku, Zarząd Dróg Miejskich dopiero teraz ogłosił przetarg na zdewastowany zabytek.

O sprawie pisaliśmy już na początku 2010 roku. Wtedy ZDM tłumaczył się konfliktem z konserwatorem zabytków, który nie chciał pozwolić na częściową rozbiórkę obiektu.

Będą konsultować na bieżąco

- Z konserwatorem ustaliliśmy, że wykonawca będzie na bieżąco konsultował postępy prac i rozwiązywał problemy. Będzie musiał starać się wykorzystać jak najwięcej istniejących elementów – mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM.

Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi w połowie czerwca, prace zaczną się w wakacje. Niewykluczone, że będą wymagały zwężenia mostu o jeden pas w stronę centrum.

Zabytkowy most

Zbudowany na początku XX wieku most ma burzliwą historię. Był dwukrotnie burzony, najpierw przez Rosjan w 1915 roku, potem przez Niemców w 1944 roku. Jednak wieżyce położone na wiaduktach połączonych z mostem przetrwały w niemal nienaruszonym stanie. Dopiero wieloletnie zaniedbania przy konserwacji obiektów doprowadziły je do fatalnego stanu technicznego. Generalny remont przeszły dopiero w 2004-2005 roku, ale niestety, nie wszystkie. Z powodu nieporozumień na linii konserwator zabytków ZDM, rewitalizacja ostatniego obiektu nastąpi dopiero w tym roku.

mjc/ec