Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Pawilon-pająk stanął przy Krakowskim Przedmieściu

Warszawa

film i foto

W londyńskiej Tate Modern stworzył sztuczny zachód słońca, na moście East River wodospad spływający do rzeki Hudson, a w Warszawie zbudował pawilon przypominający wielkiego pająka. Instalacja wybitnego duńskiego artysty Olafura Eliassona została otwarta na skwerze w zbiegu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

Your Imaginary Machine - Maszyna Twojej Rzeczywistości wpisuje się w dotychczasową konwencję prac Eliassona, słynącego z iluzorycznych projektów realizowanych przy pomocy nowoczesnych technologii. W warszawskim pawilonie został umieszczony kalejdoskop, z którego otoczenie można oglądać przez lustrzany pryzmat.

Spektakularne prace Duńczyka

Duński artysta jest znany ze spektakularnych projektów wykorzystujących wiatr, wodę, słońce czy lód. Jego studio zatrudnia fizyków, optyków, architektów, meteorologów, a nawet dwóch kucharzy. Dzięki ich skumulowanej wiedzy możliwe były tak karkołomne realizacje jak wodospad spływający do rzeki Hudson z mostu East River czy sztuczny zachód słońca w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern.

Wyłoniony w konkursie

Pawilon to efekt konkursu ogłoszonego pod koniec ubiegłego roku Narodowy Instytut Audiowizualny i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wzięło w nim udział siedem pracowni. Jury uznało, że pawilon Eliassona pobudza wyobraźnię tworząc przyjazną dla użytkowników przestrzeń.

Pawilon pozostanie na skwerze do końca 2011. Już w październiku będą się w nim odbywać wydarzenia trzeciej edycji festiwalu Warszawa w Budowie organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Zobacz też zdjęcia internauty, umieszczone w serwisie Kontakt24

bako/ec