Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Paula i Karol na otwarcie nowego miejsca w Warszawie

Warszawa

mat. prasoweNa otwarciu 1Piętra wystąpi zespół Paula i Karol

1Piętro zostało stworzone przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Wartości, o których mówił papież, mają napędzać działalność tego miejsca. Zobacz, co jego twórcy proponują na początek.

1 Piętro, które właśnie inauguruje swoją działalność, chce przyciągnąć tygodniem wypełnionym wydarzeniami.

Rozświetlą kamienicę

Najwięcej będzie się jednak działo w piątek. W okolicach Uniwersytetu Warszawskiego i wzdłuż Chmielnej uruchomione zostaną przystanki, a wokół nich jeździć będą riksze. – Dowiozą chętnych do 1Piętra. Tego dnia zobaczymy też iluminację odremontowanej kamienicy przy Foksal 11 – zdradza Szymon Pulcyn, szef 1Piętra.

Będzie koncert lubianego zespołu Paula i Karol. Wstęp wolny, ale wcześniej trzeba postarać się o wejściówkę. - Wystarczy przyjść do biura Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11). Niestety, liczba miejsc jest ograniczona, tylko te osoby, które będą miały zaproszenie w ręku, mogą być pewne, że wejdą na koncert - informuje Adrian Sinkowski, rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II.

Oprócz tego przygotowano happening i wystawę o tematyce papieskiej.

PROGRAM OTWARCIA I PIĘTRA

08.10 (poniedziałek)

godz. 18.00Panel: Czy można nie wierzyć?Józef Augustyn SJ ("Życie Duchowe")Bogdan Białek ("Charaktery")Tadeusz Szawiel (Uniwersytet Warszawski)prowadzenie: Michał Łuczewski (CMJPII i "44 / Czterdzieści i cztery")

09.10 (wtorek)

godz. 18.00Panel: Co kręci media? Czy dobro może być ciekawe?Tomasz Machała (NaTemat)Adam Szostkiewicz ("Polityka")Bronisław Wildstein ("Uważam Rze")Jan Wróbel (publicysta, pedagog)prowadzenie: Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita")

10.10 (środa)

godz. 18.00Panel: Polska – byt fizyczny czy metafizyczny? Perspektywy myślenia o państwieDariusz Gawin ("Teologia Polityczna")Paweł Rojek ("Pressje")Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna")prowadzenie: Piotr Dardziński (Uniwersytet Jagielloński)

11.10 (czwartek)

godz. 18.00Panel: Mecenat dla kultury, kultura dla mecenatuJadwiga Czartoryska (Fundacja Orange)Dorota Keller (Muzeum Historii Żydów Polskich)Marek Kraszewski (Biuro Kultury m.st. Warszawy)Marek Ostafil (manager kultury, producent filmowy)prowadzenie: Piotr Kieżun ("Kultura Liberalna" i Instytut Książki)

12.10 (piątek)

godz. 18.00Happening "Uwolnij kulturę"Występ Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II

Plakat imprezy. Kliknij, aby powiększyć
mat. prasowe

godz. 18.30Panel: O czym pamiętać i po co? Patriotyzm na rozdrożuRedbad Klijnstra (aktor i reżyser teatralny)Paweł Ukielski (Muzeum Powstania Warszawskiego)prowadzenie: Wojciech Klata (aktor, dziennikarz)

godz. 20.00Otwarcie wystawy "Papież dialogu"zwiedzanie 1Piętra

godz. 21.00Koncert duetu Paula i Karolwystęp folkowego zespołu na scenie 1Piętra

O kolejnych wydarzeniach dowiesz się ze strony 1Piętra.

Przeciwni unifikacji kulturowej

Otwarciu 1Piętra towarzyszy publikacja fragmentu badań, jakie Centrum Myśli Jana Pawła II i CBOS przeprowadziły w tym roku. Wynika z nich, że zdaniem badanych kultura, jej odrębność wobec unifikacji UE, są ważne dla Polaków.

Ponad 69 proc. badanych jest zdania, że kultura powinna zachować niezależność, natomiast tylko 25 proc., że kultura i obyczaje powinny jednoczyć się z UE. Reszta, 5 proc. badanych, nie miała zdania.

Odpowiedzi na pytania o różne wymiary integracji europejskiej pokazują, że podczas gdy większość naszych rodaków akceptuje integrację gospodarczą z UE (71 proc. za, 21 proc. przeciw), a w zdaniach co do integracji politycznej jesteśmy podzieleni (42 proc. za, 44 proc. przeciw), zdecydowana większość jest przeciwna unifikacji w ramach UE, jeśli chodzi o znaczenie i miejsce religii (24 proc. za, 67 proc. przeciw), a także kulturę i obyczaje.

mz/par