Patryk Jaki proponuje 19. dzielnicę. "Projekt na miarę wielkiej Warszawy"

[object Object]
Patryk Jaki proponuje 19. dzielnicęTVN24
wideo 2/6

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy zaproponował utworzenie 19. dzielnicy Warszawy. - Będzie to obszar największych innowacji i najniższych podatków – zapowiedział Patry Jaki na niedzielnej konwencji.

Jaki miał zacząć swoje show w samo południe. Kilkanaście minut po zaplanowanym starcie uczestnicy zaczęli się niecierpliwić. - Wchodzi, czy zasnął w tej garderobie? - dało się słyszeć z sali. Ostatecznie minister pojawił się na sali 20 minut po 12. Przywitany brawami i owacjami. - Jest siła, dziękuję państwu bardzo – odpowiedział kandydat. - Dzisiaj będzie dzień wyjątkowych projektów, wizji, strategii, myślenia o przyszłości – zaczął.

Mówił o tym, jak wyjątkowa jest Warszawa i jej mieszkańcy. - Są odważni, przebojowi, nie boją się iść pod prąd, są przedsiębiorczy. Wystarczy sięgnąć do branży komputerowej, gdzie potrafimy wygrywać na całym świecie – stwierdził. Krytykował obecne władze Warszawy, że nie przedstawiły wizji ani strategii rozwoju miasta na lata (choć dokument strategiczny powstał kilka miesięcy temu – nazywa się Warszawa 2030, opisywaliśmy go na naszym portalu).

- Nasze miasto jest na tyle otwarte, że każda osoba, która wysiądzie na Dworcu Centralnym, może zostać warszawiakiem, jeśli będzie chciała dla naszego miasta pracować – kontynuował Jaki. - Władze Warszawy nie potrafią zebrać wspaniałych cech warszawiaków w jedną całość. My mamy dziś taki projekt, projekt na miarę wielkiej Warszawy – mówił dalej Jaki. Podkreślał, że w myśleniu o Warszawie należy "przełamywać schematy".

Wzdłuż Wisły

- Warszawa ma 18 dzielnic, jesteśmy do tego przyzwyczajeni. To jest nasz schemat. Ja mam w ręku projekt ustawy, który tworzy nową 19. dzielnicę przyszłości – powiedział Patryk Jaki.

Nowa dzielnica ma znajdować się wzdłuż Wisły - od północnych do południowych granic Warszawy. - To będzie dzielnica przyszłości, z której Warszawa będzie znana na całym świecie. Pełna innowacji – zachwalał Jaki.

- To jest prawie osiem tysięcy hektarów pod inwestycje, czyli prawie obszar Żoliborza. To będzie teren pod inwestycje, ale też Natura 2000, który będziemy chcieli lepiej chronić – mówił kandydat na prezydenta Warszawy. Krytykował, że obecnie za ochronę terenów nad Wisłą odpowiada kilka dzielnic (w rzeczywistości za tereny nadwiślańskie odpowiada głównie Zarząd Zieleni z dyrektorem Markiem Piwowarskim na czele).

- Nasz dzielnica przyszłości musi mieć funkcje "normalnej" dzielnicy i będzie je miała – wskazał Jaki. Wymienił po pierwsze funkcję rekreacyjną. - Będziemy mogli tam stworzyć otwarte baseny i miniaquaparki - podkreślił. Dalej wymienił funkcję sportową i turystyczną. - Bardzo bym chciał, by w Warszawie powstała nowoczesna marina, nasz wiślany kurort, gdzie mogłyby parkować jachty, by były zejścia do Wisły i mola - opisywał.

Następnie wyliczał funkcje: wypoczynkową, biurową, usługową i mieszkaniową. - No i zieleń. Tu będą nowe zielona płuca Warszawy - powiedział kandydat. - To będzie w końcu największy w Europie citylab - stwierdził.

"Anioł biznesu"

Długo mówił o całkowitym elektronicznym zarządzaniu ruchem, który ma być cechą charakterystyczną tej dzielnicy. - Chciałbym też, by po tej dzielnicy można było poruszać się transportem wodnym. Uruchomimy transport publiczny i taksówki wodne - zapowiadał.

Na koniec Jaki zaznaczył, że jego pomysł "to na razie jest tylko wizja". - Jeśli wygramy wybory, natychmiast przystąpimy do jego realizacji. Zaprosimy najlepszych architektów i urbanistów z całego świata. Będą mogli wypowiedzieć się też mieszkańcy – zapowiedział.

Nowa dzielnica ma być nastawiona przede wszystkim na rozwój biznesu. Dlatego wyliczając swoje obietnice, kandydat mówił m.in. o zwolnieniach z podatków dla firm prowadzących tam określoną działalność. - To miasto będzie pełniło funkcję "anioła biznesu" – mówił. - Koniec tej bylejakości, niech zwycięża ambitna Warszawa – kontynuował. Zapowiedział, że 19. dzielnica będzie działać jak nowoczesna firma.

Skąd na to wszystko pieniądze? O tym nie było na konwencji za dużo. Patryk Jaki wskazał, że "plan szczegółowy i projekt finansowania ma być tworzony zaraz po tym, jak wygra wybory prezydenckie". W źródłach finansowania (na prezentowanym podczas wystąpienia slajdzie) wymieniono m.in.: Skarb Państwa, miasto stołeczne Warszawa, partnerów publiczno-prywatnych czy fundusze inwestycyjne.

Jaki planuje też zwolnienia z ZUS – 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności, utworzenie przez miasto funduszu pożyczkowego czy bezpłatne udostępnianie firmom miejskich lokali.

- Dzisiaj wiele miast rywalizuje o tytuł smart city, Warszawa musi się do tego wyścigu dobrze przygotować. Dzisiaj Warszawa przegrywa z wieloma miastami w Europie. Czas to zmienić – podsumował swoje wystąpienie Jaki.

Dzielnica Przyszłość
Dzielnica PrzyszłośćKW PiS

Bulwary zostają

Dopytywany przez dziennikarzy, już po konwencji, o tereny wchodzące w skład nowej dzielnicy Jaki powiedział, że największe inwestycje planuje wstępnie na Białołęce, Pradze Północ, w rejonie PGE Narodowego na Pradze Południe i na Siekierkach. Pytany, czy nie obawia się, że władze i mieszkańcy danych dzielnic będą przeciwko temu protestować, powiedział: "to jest program, który teraz poddajemy pod dyskusję. Każdy warszawiak będzie miał prawo zdecydować czy chce taki projekt realizować, czy też nie". - Ale proszę pojechać na tereny, które zaznaczyliśmy jako inwestycyjne. W niektórych widać głęboki PRL. Jeśli będziemy chcieli zmienić ich charakter, to jestem pewien, że wszyscy będą za - dopowiedział.

Kandydat zapewnił też, że nadwiślańskie, nowe bulwary nie będą przebudowywane. - Bulwary są bardzo fajne, tylko to jest taki mini element. My chcemy to wszystko rozszerzyć - stwierdził.

Pytany natomiast o ewentualne problemy z własnością powiedział, że wskazane tereny w zdecydowanej większości należą do miasta lub Skarbu Państwa. - Choć na Żeraniu jest to dość skomplikowane, bo są też tereny prywatne. Ale proszę pamiętać, że to miasto zawsze wyznacza zasady, na jakich dane tereny mają się rozwijać i prywatni inwestorzy muszą działać według tych zasad. Dlatego własność gruntu nie jest najważniejsza. Najważniejsze jest to, czy mamy wizję, w jaki sposób Warszawa musi się rozwijać - tłumaczył dziennikarzom Jaki.

Na koniec dopytywany o czas realizacji pomysłu, wskazał dość ogólnie: "perspektywa na lata".

Tajemnica

Przed konwencją sztabowcy Patryka Jakiego nie chcieli zdradzić, jaki pomysł przedstawi ich kandydat. Powtarzali jedynie, że będzie to coś "przełomowego", o czym nie było jeszcze mowy w tej kampanii – ani u Jakiego, ani innych kandydatów. Przed konwencją udało nam się jedynie dowiedzieć, że pomysł był przygotowywany od kilku tygodni, na długo przed oficjalnym startem kampanii (14 sierpnia).

Start konwencji zaplanowano na 12. Jednak już kilkanaście minut po 11 sala zaczęła się zapełniać. Wśród gości dostrzec można było radnych miasta i dzielnic, burmistrzów i najbliższych współpracowników Jakiego. W tym m.in. poseł Paweł Lisiecki, burmistrz Wojciech Zabłocki, wiceburmistrz Błażej Poboży czy Sebastian Kaleta – wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej. Na sali znalazła się też Magdalena Ogórek – dziennikarka i była kandydatka na prezydenta Polski z ramienia SLD oraz aktywny w kampanii Jakiego bloger i były współpracownik Ministerstwa Sprawiedliwości Dariusz Matecki.

Rozgrzewka

Tuż przed 12, jak to zwykle bywa na takich wydarzeniach, była próba braw. - To wyjątkowe wydarzenia. Pan minister potrzebuje waszego wsparcia. Można wstawać, interakcje mile widziane, aktywność w mediach społecznościowych wskazana – zachęcał prowadzący konwencję.

- Państwa tu na początku będzie dobrze widać. Proszę, abyście się ładnie uśmiechali. Pan Patryk Jaki będzie to widział. A jeśli wstaniecie, jak będzie wchodził, to już w ogóle będzie świetnie – rozgrzewał zgromadzonych.

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl