PAST-a powalczy ze Świętokrzyską

Warszawa

PASTA / fot. TVN 24

Poszukiwania nazw stacji dla II linii metra wkraczają w decydującą fazę - za opiniowanie propozycji urzędników biorą się właśnie dzielnicowi radni. Najgorętsza dyskusja zapowiada się w Śródmieściu. Czy stację "Świętokrzyska" powinna zastąpić "Świętokrzyska-PASTA-a", a "Nowy Świat" – "Uniwersytet"? - zdania są podzielone.- Zanim projektem uchwały dotyczącym nazw dla stacji II linii metra zajmie się rada miasta, wymagana jest opinia smorządów Woli, Pragi Północ i Śródmieścia - informuje Jacek Sawicki z biura geodezji i katastru w ratuszu. "Świętokrzyska Pasta Bagno Poczta Główna"Każda z dzielnic wypowie się o propozycjach nazw dla przystanków leżących na jej terenie. Zacznie Śródmieście, gdzie będą znajdowały się cztery stacje - przy rondzie ONZ, "Świętokrzyska" (należąca również do I linii), przy Nowym Świecie i tzw. "Powiśle". Dwie z tych nazw od dłuższego czasu budzą sporo emocji. To przede wszystkim propozycja przemianowania stacji "Świętokrzyska" na "Świętokrzyska-PASTA-a", która podzieliła warszawiaków. Są tacy, którzy uważają, że jest to godne upamiętnienie walk, jakie toczyły się podczas Powstania Warszawskiego o pobliski budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Ale gdy propozycja ujrzała światło dzienne, zawrzało w internecie - A może Świętokrzyska Pasta Bagno Poczta Główna - drwili niektórzy. Emocje budzi też nazwa dla stacji, która powstaje u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Nowego Światu. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego zaproponowali, by nosiła nazwę uczelni. Lokalni aktywiści obstają za stacją "Nowy Świat". A ostatnio rektor UW zasugerowała nazwę łączoną – Nowy Świat-Uniwersytet.Dylematy śródmiejskich radnych Teraz dyskusja przeniesie się na salę obrad rady Śródmieścia. Sprawą zajmą się w czwartek, ale już teraz wiadomo, że jednomyślni nie są. - Ja jestem zwolennikiem pojedynczej nazwy PAST-a - mówi Piotr Kazimierczak, radny PiS, wiceprzewodniczący rady dzielnicy. - Ten budynek ma historyczne znaczenie dla warszawiaków. Poza tym, to ważny punkt dla powstańców, a w pamięci wielu warszawiaków miejsca nie znalazł - wyjaśnia.I dodaje, że na temat stacji nazwanej roboczo Nowy Świat, klub PiS jeszcze będzie dyskutował. Podobnie zresztą jak przedstawiciele rządzącej w dzielnicy Platformy Obywatelskiej. – Z jednej strony Nowy Świat jest ulicą reprezentacyjną, z drugiej UW to największa uczelnia w Polsce. Może właśnie dobrym rozwiązaniem jest propozycja łączona "Nowy Świat-Uniwersytet" - zastanawia się Marcin Rolnik, przewodniczący klubu PO.

"Mało kto wie co to PAST-a"A co ze stacją "Świętokrzyska"? - Jestem za nazwą "Świętokrzyska". Powinna być użyteczna, nie wprowadzać konfuzji wśród mieszkańców i turystów - przekonuje Rolnik.

Również radni z Ruchu Palikota nie są przekonani do członu "PAST-a". - Dzisiaj mało kto wie, co to jest PAST-a, a wszyscy wiedzą co to jest Świętokrzyska - przekonuje Jerzy Budzyn, radny Ruchu Palikota. - Natomiast jestem bardziej przekonany do nazwy stacji "Uniwersytet", bo większość osób, które będą tam wysiadały pójdzie właśnie w kierunku Uniwersytetu Warszawskiego - dodaje.

W lutym padła również propozycja, by stację nazwaną roboczo "Powiśle" przemianować na Centrum Nauki Kopernik. Przeszła jednak bez większego echa.

Radni Woli i Pragi też sie wypowiedzą Stacji na centralnym odcinku II linii metra będzie łącznie siedem. Radni z Woli będą opiniowali jeszcze nazwy, tych które powstaną przy rondach Daszyńskiego i ONZ (jest na granicy ze Śródmieściem). A samorządowcy z Pragi Północ stacje, które roboczo ochrzczono "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".

Ostateczną decyzję w sprawie nazw stacji podejmuje cała Rada Warszawy.

ZOBACZ PROPOZYCJE NAZW STACJI PRZEDSTAWIONE PRZEZ RATUSZ:

- RONDO DASZYŃSKIEGO

- RONDO ONZ

- ŚWIĘTOKRZYSKA-PAST-a

- NOWY ŚWIAT

- POWIŚLE

- STADION NARODOWY

- DWORZEC WILEŃSKIran//ec