Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Pasikowski zrobi film o Nowaku-Jeziorańskim

Warszawa

Wikipedia / domena publicznaPowstanie film o legendarnym "kurierze z Warszawy"

Władysław Pasikowski wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego pracuje nad filmem o roboczym tytule "Kurier". Będzie to opowieść o Janie Nowaku-Jeziorańskim, legendarnym "kurierze z Warszawy".

- Tak wybitna postać zasługuje na pełnometrażowy, zrealizowany z rozmachem film fabularny, który będzie dystrybuowany tak w kraju, jak i za granicą – tłumaczy Jan Ołdakowski, dyrektor MPW. - Tego typu produkcje poświęcone bohaterom narodowym mają swoje stałe miejsce w kinematografii państw przykładających dużą wagę do edukacji patriotycznej, czego przykładem mogą być takie amerykańskie filmy, jak "Patton" czy "Lincoln". Polskie dzieło "Generał Nil" dowiodło, że zapotrzebowanie na takie kino istnieje także nad Wisłą – dodaje. W przygotowaniacj bierze udział scenarzysta i reżyser - Władysław Pasikowski, twórca takich filmów jak "Jack Strong", "Psy" czy "Kroll". Odpowiada za scenariusz.

"Idealny bohater"

- Postanowiliśmy nakręcić film o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch Powstania, tych ostatnich dniach, gdy podejmowano najważniejsze decyzje dla losu przedwojennej i wojennej Polski oraz jej mieszkańców. Uznaliśmy, że idealnym bohaterem takiego filmu będzie Jan Nowak-Jeziorański – zdradza Pasikowski. I podkreśla, że „kurier z Warszawy” spotkał osobiście najważniejsze figury z szachownicy gry politycznej, która toczyła się podczas II wojny światowej. - O wadze tych decyzji i ludziach je podejmujących będzie nasz film, a także o tym, gdzie byśmy byli, gdyby ci ludzie 70 lat temu nie stanęli na wysokości zadania. Przyświeca nam myśl, aby rola Jana Nowaka nie została zapomniana i żeby młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jakie znaczenie miało postępowanie zwykłego młodego człowieka w niezwykłych czasach – odpowiada Pasikowski. Fabuła filmu opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania Warszawskiego, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Misja, jakiej podjął się Nowak-Jeziorański polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by przekazać informacje i dowiedzieć się czy Brytyjczycy udzielą pomocy dla walczącej Warszawy. Po spotkaniu wraca do kraju z wieściami: żadnej pomocy nie będzie.

W tle dokonany zostaje zamach na Hitlera, premier Stanisław Mikołajczyk jedzie do Moskwy, Sowieci zbliżają się do Warszawy, a dowództwo AK w Wilnie zostaje podstępnie aresztowane.

Data premiery filmu nie jest jeszcze znana.

- Zdzisław Antoni Jeziorański, bo tak właściwie nazywał się nasz bohater, jest jedną z najważniejszych postaci XX-wiecznej historii Polski – komentuje Piotr C. Śliwowski, szef działu historycznego muzeum. - Wspomnienia Nowaka spisane w książce „Kurier z Warszawy” to doskonały fundament scenariusza filmowego. Nie brakuje w nich napięcia, zwrotów akcji i karkołomnych zadań. Równie istotne jest to, że Nowak zdawał sobie sprawę z olbrzymiej odpowiedzialności spoczywającej na jego barkach, co dodaje jego losom dramatyzmu i czyni go barwną, pełnokrwistą postacią – wymarzonym bohaterem filmowym – dodaje.

Były prezydent Polski Bronisław Komorowski o "kurierze z Warszawy":

Prezydent o Janie Nowaku-Jeziorańskim
TVN24

ran/r