Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Pasieka, ogródek i żywe kozy. Dom kultury jak wiejskie siedlisko

Najnowsze


Aż trzy dni będzie trwało świętowanie otwarcia Służewskiego Dom Kultury. Ekologiczny obiekt inspirowany wiejskim siedliskiem kosztował miasto ponad 17 mln zł . - Minimalizm i proste formy nasuwają skojarzenia z surową i funkcjonalną architekturą skandynawską - zachwalają go urzędnicy. Budynek został oddany do użytku z dwuletnim poślizgiem.

Obiekt rozrzucony jest w sześciu budynkach stylizowanych na wiejskie siedlisko. Jeszcze w latach 70. można było takie spotkać w tej części miasta. Domki zbudowano z modrzewia syberyjskiego, ale cześć ścian jest w całości ze szkła. Jedna z elewacji jest ścianką wspinaczkową. W ekologicznej enklawie na obrzeżach blokowiska jest także wybieg dla kóz, minipasieka i warzywny ogródek edukacyjny. Nie zabraknie też plenerowego amfiteatru.

Skandynawskie skojarzenia

"Minimalizm i proste formy budynków nasuwają skojarzenia z surową w formie i jednocześnie funkcjonalną architekturą skandynawską. Przeszklone ściany, przez które można obserwować, co dzieje się wewnątrz budynków nadają lekkości, a dzięki ich przejrzystości zabudowania wtapiają się w otaczającą je parkową przestrzeń" – tłumaczą urzędnicy.

Dom Kultury przy ul. Bacha 15 zaprojektowały pracownie WWAA i 137 kilo.

Pierwotnie budynek miał służyć mieszkańcom już w 2012 roku, ale podczas kontroli wykryto wiele wad budowlanych, których usuwanie ciągnęło się prawie dwa lata.

Trzydniowe otwarcie

Otwarcie nowej atrakcji kulturalnej będzie trwało trzy dni. Rozpocznie się w piątek o godzinie 20.00 spektaklem plenerowym "Wiśniowy sad" Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia oraz wernisażem wystawy fotografii i rysunków Zdzisława Beksińskiego. Przedsmakiem wystawy są już eksponowane na ogrodzeniu ośrodka wielkoformatowe reprodukcje najbardziej znanych obrazów artysty.

Sobota to "Dzień teatru i muzyki", od godziny 11.00 do wieczora będzie można zobaczyć spektakle teatralne i występy laureatów festiwalu "Poetycka dolina". Dużą atrakcją będzie koncert Grzegorza Turnaua, który rozpocznie się o godzinie 19.00.

Na niedzielę przewidziano rodzinny piknik. Od 13.00 do 17.00 będzie można zobaczyć spektakle dla dzieci, wziąć udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu, zajrzeć do namiotów tematycznych. Będą loty balonem, puszczanie latawców, pokazy zdalnie sterowanych modeli, warsztaty lalkarskie i dzień otwarty pracowni artystycznych.

lata/b