Pasażerowie zmienili pociągi WKD

Warszawa

wkd.com.plPierwszy EN97 w barwach WKD

W służbie Warszawskiej Kolei Dojazdowej jeździ już drugi nowoczesny skład EN97, z numerem 002. Wprowadzono w nim sugerowane przez pasażerów zmiany. W przeciwieństwie do pierwszego pociągu, nie sprawia żadnych problemów – informuje na warszawa@tvn.pl internauta Michał.

Pociąg 002 trafił do grodziskiej lokomotywowni 28 marca. – Odbiory poszły bardzo sprawnie i pojazd wyjechał na trasę 3 kwietnia – informuje Krzysztof Kulesza, rzecznik WKD. - Jak na razie sprawuje się bez zarzutu – dodaje, potwierdzając informacje od internauty.

To zasługa między innymi pasażerów. Zgłaszali oni WKD swoje uwagi i propozycje zmian, kiedy na tory wyjechał pierwszy EN97. Kolejarze zapytali wówczas o opinie na temat nowych pojazdów. W odpowiedzi przyszły 104 listy.

Większość sugerowanych zmian udało się producentowi, PESIE Bydgoszcz, wprowadzić w drugim dostarczonym pociągu - informuje WKD.

Co się zmieniło?

- Obniżone o kilkanaście centymetrów są poręcze pod sufitem. Zamontowane zostały nowe, pionowe i poziome, poręcze w środkowej części pojazdu i przy trzech z czterech wejść – wylicza Kulesza.

Zmieniono system informujący pasażerów o przystankach.

– Pasażerowie skarżyli się, że po zatrzymaniu pojazdu mija zbyt dużo czasu, zanim mogą otworzyć drzwi przyciskiem. Teraz jest to możliwe niemalże natychmiast po tym, jak zezwoli maszynista – tłumaczy Kulesza.

W nowym pociągu zawieszenie jest bardziej miękkie, więc pasażerom jedzie się wygodniej.

Uwagi zgłaszali też sami kolejarze. Na ich wniosek zmieniono miejsca mocowania kamer. Dzięki temu objęte monitoringiem będzie niemalże całe wnętrze pojazdu.

Wkrótce kolejne

Kolejne dwa nowe pociągi mają trafić do Grodziska pod koniec kwietnia. – Jeżeli nie napotkamy na żadne problemy podczas odbiorów, to pasażerowie pojadą nimi już w pierwszym tygodniu maja – obiecuje Kulesza.

W barwach WKD jeździć będzie 14 pociągów EN97. Wyposażone są w klimatyzację, monitoring i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie mają zostać dostarczone do końca bieżącego roku.

wp/mz