Pasażerowie współtworzyli rozkład Kolei Mazowieckich

Warszawa

| TVN24 Pomorze, staraoliwa.pl, Radio GdańskTVN Warszawa

Nowe połączenia, wydłużone trasy i dodatkowe kursy. Od wtorku Koleje Mazowieckie zmieniają rozkład jazdy. – Staraliśmy się uwzględnić jak najwięcej uwag pasażerów, było ich kilkadziesiąt – tłumaczy Donata Nowakowska, rzeczniczka prasowa przewoźnika.

Po zmianach w rozkładzie wprowadzonych w grudniu ubiegłego roku, pasażerowie zaczęli nadsyłać swoje sugestie. Przez kilkanaście tygodni uzbierało się ich 80. – W korekcie rozkładu udało się nam uwzględnić 35 procent uwag – tłumaczy Donata Nowakowska, rzeczniczka prasowa KM.

Dlaczego tylko tyle? Jak tłumaczy rzeczniczka, Koleje Mazowieckie nie są jedyna firma transportową i wiele zmian jest uzależnionych od pozostałych przewoźników. – Jest ich kilku, a tory są jedne, nie było możliwości żeby wprowadzić wszystkie uwagi – dodaje Nowakowska.

Dodatkowo na korektę rozkładu jazdy wpłynęły modernizacje tras kolejowych. Chodzi tutaj o trasę z Warszawy do Skierniewic, Dęblina czy Działdowa. – Prace modernizacyjne są nieuniknione. Tam gdzie to możliwe nasze bilety będą honorowane u innych przewoźników, lub pojawi się komunikacja zastępcza – uspokajała Nowakowska.

Szczegóły wszystkich zmian są dostępne na stronie Kolei Mazowieckich, poniżej przedstawiamy te najważniejsze:

Warszawa – Skierniewice: większość pociągów będzie odwołana. Niektóre będą kończyły albo rozpoczynały trasę w Skierniewicach. Na odcinku Żyrardów – Skierniewice bilety KM będą honorowane w wybranych pociągach Intercity oraz Przewozów Regionalnych.

Warszawa – Łuków: pociągi na tej trasie będą zatrzymywać się na dodatkowych stacjach. Przez miejscowość Mieni przejedzie skład wyruszający z Siedlec o godzinie 18:50. Natomiast do Koszewicy dojedziemy pociągiem wyjeżdżającym z Siedlec o 5:11. Pasażerowie wyjeżdżający z Warszawy Zachodniej o godz. 15:10 i 16:10 przejadą przez stację w Cisiu. Tam też będzie się zatrzymywał skład wyjeżdżający z Góry Kalwarii o 16:20.

Zmieni się również godzina wyjazdu pociągu z Mińska Mazowieckiego w kierunku stolicy. Zamiast o 8:53 skład wyruszy o 9:07. W weekendy pociąg z Siedlec do Łukowa odjedzie o 20:01, a nie jak do tej pory o 19:48. Natomiast w przeciwnym kierunku odjedziemy o 6:58.

Warszawa – Łowicz: na tym odcinku kolejarze postanowili wydłużyć trasę niektórych składów. Odjeżdżając z Warszawy Wschodniej o 17:05 dojedziemy aż do Łowicza (wcześniej tylko do Sochaczewa). Na wydłużonej trasie pojedziemy też w przeciwnym kierunku wyjeżdżając z Łowicza o 21:10.

Pojawią się też nowe składy kursujące na trasie Warszawa Wileńska – Tłuszcz (wyjazd o 0:38 w dni robocze oraz w weekendy o 1:38). Niestety kolejarze zlikwidują aż cztery kursy: Tłuszcz – Warszawa Wileńska (odjazd 22:21 w przeciwnym kierunku o 3:38), Warszawa Wileńska – Wołomin (odjazd o 1:38 w przeciwnym kierunku o 2:09).

Warszawa – Dęblin: utrudnienia na tym odcinku pojawią się z powodu modernizacji trasy kolejowej ze stolicy do Skierniewic. Pasażerowie będą musieli przyzwyczaić się do specjalnego rozkładu jazdy. Ponadto część pociągów pojedzie na skróconej trasie z lub do Warszawa Falenica oraz Warszawa Gocławek.

Warszawa – Skarżysko Kamienna/Góra Kalwaria: pasażerowie zyskają dwa nowe połączenia z Góry Kalwarii do Czachówka Płd. (wyjazd o 6:11, a w przeciwnym kierunku o 6:35). W Czachówku Górnym zatrzyma się pociąg jadacy z Warszawy Wschodniej do Radomia (wyjazd o 15:58). Kolejarze postanowili też, aby pociąg z Radomia do Skarżyska Kamiennego (wyjazd o 5:24) kursował codziennie, a skład wyjeżdżający o 6:24 w weekendy.

Warszawa – Legionowo – Działdowo: do końca maja pociągi będą kursować wahadłowo, ale tylko na odcinkach: Działdowo – Mława, Konopki – Ciechanów, Ciechanów – Gąsocin, Gąsocin – Świercze, Nasielsk – Modlin, Modlin – Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Dwór Mazowiecki – Chotomów, oraz na stacji Warszawa Praga.

Ponadto większość pociągów zostanie odwołana, w ich miejsce będzie komunikacja zastępcza, a w wybranych pociągach pokrywającą trasę będą honorowane bilety KM.

bf/ec