Pas startowy do remontu. Będzie więcej samolotów nad Ursynowem

Warszawa

| tvn24Pas startowy na Okęciu przejdzie remont

Z powodu prac konserwacyjno-remontowych od 1 kwietnia przez prawie miesiąc zamknięta będzie dłuższa droga startowa na warszawskim Lotnisku Chopina - poinformował p.o. rzecznik portu Cezary Pytlos. Samoloty będą używać tylko krótszej drogi położonej na osi Ursynów-Ursus.

Dłuższa droga startowa, która ma około 3700 metrów, zostanie zamknięta 1 kwietnia 2017. W czasie remontu tego pasa wszystkie starty i lądowania samolotów odbywać się będą na drugiej, krótszej drodze o długości 2800 metrów. Zaplanowane prace konserwacyjno-remontowe polegają na rowkowaniu jednej z dróg startowych.

- Ta skomplikowana operacja techniczna umożliwi szybsze odprowadzenie wody z pasa startowego. W konsekwencji zwiększy to dostępność i bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych w czasie dużych opadów deszczu - tłumaczy PAP p.o. rzecznik Lotniska Chopina.

Podkreśla, że inwestycja wynika z nowych regulacji Unii Europejskiej dotyczących lotnisk, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i dostępności operacyjnej europejskich portów.

W kwietniu noce bez lotów

- Dodatkowo od 15 kwietnia będziemy modernizować skrzyżowanie dwóch dróg startowych (dłuższej i krótszej) oraz rampy przy pasach startowych. Na czas prowadzenia tych prac nie będą się odbywały żadne operacje lotnicze od północy do 5 rano. Zakończenie prac zaplanowane jest 28 kwietnia tego roku - mówi Pytlos. Dodaje, że zamknięcie dłuższej drogi startowej spowoduje większy ruch lotniczy nad Ursynowem.

- Inwestycja realizowana będzie jeszcze przed szczytem sezonu przewozowego. W kwietniu panują bowiem odpowiednie warunki pogodowe konieczne do właściwego prowadzenia prac budowlanych. W tym czasie nastąpi również niewielka ingerencja w rozkłady przewoźników lotniczych operujących z Lotniska Chopina - mówi p.o. rzecznik.

Według szacunków portu, prace remontowe mają kosztować kilka mln zł.

Warszawskie lotnisko jest największym portem w Polsce, obsługuje ok. 38 procent ruchu pasażerskiego w Polsce. Lotnisko jest głównym portem dla PLL LOT. Oprócz naszego narodowego przewoźnika latają tu takie linie, jak m.in. Lufthansa, British Airways, Air France, KLM, Brussels Airlines, Turkish Airlines, Emirates. W ubiegłym roku port obsłużył 12,8 mln pasażerów. Szacuje, że w 2017 r. obsłuży 14 mln pasażerów.

W ubiegłym roku dyrektor Lotniska Chopina przedstawił koncepcję duoportu Okęcie-Modlin:

"Trzeba rozważyć koncepcję duoportu Okęcie-Modlin"
TVN24

pm/mś