Parowozy pojadą na Odolany. Konkurs na Stację Muzeum

TVN Warszawa


Do poniedziałku mogą zgłaszać się chętni na zaprojektowanie Stacji Muzeum, nowego kompleksu, który powstanie na gruzach Muzeum Kolejnictwa.

Konkurs ma dwa etapy. Opracowania studialne nadesłane w pierwszym etapie zostaną ocenione przez sąd konkursowy. Autorzy sześciu najlepszych prac zostaną poproszeni o wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej centrum kulturalno-naukowego i rozrywkowego Stacja Muzeum. Powstanie kompleks związany tematycznie z techniką i transportem, przede wszystkim kolejnictwem.

120 tysięcy dla zwycięzcy

"Najlepsza koncepcja będzie podstawą do stworzenia projektu architektonicznego. Jej autor otrzyma w nagrodę 120 tys. złotych netto oraz zostanie zaproszony do dalszych negocjacji dotyczących opracowania dokumentacji projektowej. Drugie i trzecie miejsce w konkursie będzie premiowane odpowiednio kwotą 80 i 50 tys. złotych netto. Dla kolejnych trzech autorów przewidziane są wyróżnienia" – informuje PKP SA.

Termin składania wniosków mija w najbliższy poniedziałek. Rozstrzygnięcie całego konkursu planowane jest na lipiec 2016.

Stacja Muzeum będzie zlokalizowana na Odolanach, czyli w graniach Woli, ale w bezpośrednim styku z Bemowem, Ochotą i Włochami. Obszar przeznaczony na inwestycję zajmuje aż 23 ha.

Hala na 50 pojazdów

Najważniejsze obiekty to budynek główny (ok. 9 500 mkw.), gdzie znajdzie się ekspozycja, oraz hala taboru (ok. 8 tys.. mkw.), gdzie trafią zabytkowe parowozy i wagony pokazywane dziś w Muzeum Kolejnictwa przy Towarowej. "Wszystkie pojazdy ustawione będą na torach i utrzymane w stanie umożliwiającym przemieszczenie" – czytamy w specyfikacji przetargowej.

Docelowo na terenie kompleksu ma się także znaleźć także Muzeum Techniki przeniesione z Pałacu Kultury i Nauki.

Mówi marszałek Mazowsza Adama Struzik
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

b//ec