"Parkuj i Jedź" na Żeraniu? Zbadają ruch i ocenią koszty

ZTM / TVN24Nowy P+R ma powstać przy stacji PKP Żerań

Między nasypem kolejowym przy PKP Żerań a ul. Marywilską Zarząd Transportu Miejskiego chce wybudować parking "Parkuj i Jedź". Jak dużo aut miałby pomieścić i kto chciałby z niego korzystać? To określić ma opracowanie, na które ogłoszono właśnie przetarg.

Pod koniec września ZTM ogłosił przetarg na wykonanie analizy wielkościowej i lokacyjnej nowego parkingu na Białołęce. Ma się on znajdować przy stacji PKP Żerań, pomiędzy nasypem kolejowym a ul. Marywilską. Kierowcy mogliby do niego dojechać ul. Miętową lub nowym wjazdem od Marywilskiej. Oprócz miejsc dla samochodów miałyby się tam znaleźć także stojaki dla rowerów.

Jak duży ma być nowy parking? Tego jeszcze nie wiadomo. Oszacowaniem wielkości, a także jego szczegółowym układem ma zająć się wykonawca opracowania. Do jego zadań należeć będzie także przeprowadzenie badania ruchu na ul. Marywilskiej i Płochocińskiej i przygotowanie "analizy stopnia potencjalnego zainteresowania kierowców obiektem".

Oprócz tego w opracowaniu ma znaleźć się wstępna koncepcja architektoniczna, plan dojazdu i szacunkowy koszt budowy nowego parkingu.

Opracowanie ma być gotowe w ciągu 40 dni od daty podpisania umowy z wykonawcą. Termin składania ofert mija w poniedziałek, 5 października.

Bezpłatne, ale nie dla wszystkich

P+R na Żeraniu miałby powstać w ramach trzeciego etapu rozbudowy warszawskich parkingów "Parkuj i Jedź". Jak dotąd kierowcy w Warszawie mogą korzystać z czternastu takich obiektów: przy pętli P+R al. Krakowska, stacji SKM Warszawa Anin, stacji SKM Warszawa Wawer, pętli autobusowej Ursus Niedźwiadek, stacji SKM Warszawa Stadion, ul. Połczyńskiej 8, a także przy stacjach metra na Młocinach (dwa parkingi), Wawrzyszewie, Marymoncie, Imielinie, Stokłosach, nad stacją metra "Ursynów" i przy al. Wilanowskiej.

Z parkingów bezpłatnie korzystać mogą osoby, które mają przy sobie bilet komunikacji miejskiej - dobowy lub długookresowy. Pozostałych pozostawienie auta na P+R może kosztować nawet 100 złotych dziennie.

Czy w Warszawie przydałoby się więcej parkingów podziemnych?

jk/r

Kierowcy o parkingach podziemnych
Kierowcy o parkingach podziemnychMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZTM / TVN24

Pozostałe wiadomości