Parkowanie: droższe i płatne także w weekendy?

Warszawa

| Joedson Alves/PAP/EPAfot. TVN Warszawa

Kierowców może czekać rewolucja w płatnym parkowaniu. Oprócz podwyżek, ratusz chce też wprowadzenia opłaty we wszystkie dni tygodnia.

O planowanych podwyżkach napisało w piątek "Życie Warszawy". Okazuje się jednak, że to nie wszystkie planowane przez ratusz zmiany.

Zielone światło z ministerstwa

Niedawno ratusz zapowiedział konieczność podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Teraz okazuje się, że podwyżki czekają również kierowców, którzy parkują w centrum miasta.

Władze Warszawy wystąpiły do Ministra Infrastruktury z postulatem nowelizacji ustawy o drogach publicznych, która określa stawki za płatne parkowanie w miastach. Ministerstwo wstępnie przychyliło się do propozycji.

Zapłacisz też w weekend

Co może się zmienić? Aktualnie za parkowanie w centrum trzeba zapłacić odpowiednio 3 zł za pierwszą godzinę, 3,60 za drugą i 4,20, za trzecią. Za czwartą i każdą kolejną kierowca uiszcza opłatę w wysokości 3 zł. Opłaty obowiązują pięć dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem świąt.

Ratusz chce podniesienia maksymalnej stawki oraz wprowadzenia progresywnej stawki za każdą kolejną godzinę. Duża zmiana ma dotyczyć też dni, w których pobierane będą opłaty. Jak poinformował portal tvnwarszawa.pl Mikołaj Karpiński, rzecznik ministerstwa, miejscy urzędnicy chcą, by za parkowanie trzeba było płacić niezależnie od dnia tygodnia.

Termin podwyżek nieustalony

Ile kierowcy zapłacą za parkowanie? Szczegóły ustali znowelizowana ustawa. Jak poinformował nas rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, proponowane zmiany mogłyby być uwzględnione przy kolejnej większej nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Jej termin nie został jednak jeszcze ustalony.

mjc/roody