Park Zachodni znów opóźniony. Nie ma chętnych wykonawców

Warszawa

Łukasz Gawryś / OchocianiePusty Park Zachodni czeka na wykonawcę

Władze Ochoty unieważniły przetarg na dokończenie budowy Parku Zachodniego, bo nie wpłynęła żadna oferta. To kolejne problemy na drodze do realizacji tego przedsięwzięcia. Park miał być gotowy już w ubiegłym roku.

Po Parku Zachodnim hula wiatr, choć zgodnie z planami dzielnicy powinny bawić się tam dzieci i odpoczywać dorośli. Na razie nie ma jednak chętnego wykonawcy, który przebudowałby tę przestrzeń. Pod koniec lipca dzielnica Ochota ogłosiła przetarg na dokończenie budowy parku. Za główne kryterium oceny uznano cenę za realizację przedsięwzięcia (60 proc.).

10 procent stanowił okres gwarancji i 30 procent - termin wykonania prac budowlanych. Ten wyznaczono "maksymalnie do 30 listopada 2018 roku". Zainteresowane firmy mogły składać oferty do 6 sierpnia. Efekt? Przetarg unieważniono. "W postępowaniu nie złożono żadnej oferty" - czytamy w informacji podpisanej przez wiceburmistrza Krzysztofa Kruka.

Problemy z wykonawcą

Lokalni aktywiści coraz bardziej wątpią w powodzenie przedsięwzięcia. "Na chwilę obecną istnieje jedynie szansa na skończenie skateparku, który wykonuje wybrana w oddzielnym postępowaniu firma" - przekonują działacze stowarzyszenia Ochocianie.Opóźnienie przebudowy parku wiąże się między innymi z problemami poprzedniego wykonawcy. - Firma realizująca inwestycję ma problemy finansowe, a w sądzie wszczęte nawet postępowanie naprawcze - mówiła nam kilka miesięcy temu Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka urzędu dzielnicy Ochota.

Postępowanie naprawcze to taka procedura, w której przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością - pod nadzorem sądu - dostaje kilka miesięcy, by uporządkować sytuację w firmie. 

Wykonawcą parku była spółka Limba. Rzeczniczka zapewniała, że w momencie jej wyboru nic nie wskazywało na problemy.

- Mieliśmy rozpisany przetarg. Gdyby wówczas były jakiekolwiek przesłanki świadczące o tym, że coś będzie nie tak, jasne jest, że taka firma nie miałaby szans - oświadczyła.

Ostatecznie umowę rozwiązano i zaczęto poszukiwania nowego wykonawcy.

Według wstępnych planów władz Ochoty, park miał być gotowy w 2016 roku. Zaplanowano tam klasyczną przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową z wygodnymi alejkami spacerowymi, starannie zakomponowaną zielenią, kawiarnią sezonową, ławkami i leżakami, a nawet fontanną”. Miały być też strefy sportowe, w tym między innymi boisko, plac zabaw i stoliki szachowe.

Kilka dni temu na Ochocie otwarto nową filię Schroniska na Paluchu: Ochota na Kota

"Ochota na kota"
TVN24

kw/gp