Park w Twierdzy Modlin zmieni właściciela?

Warszawa

fot. TVN 24

8 ha parku na terenie Twierdzy Modlin ma zmienić właściciela. Wojewoda Mazowiecki dał zielone światło dla przekazania ziemi władzom Nowego Dworu Mazowieckiego. Gmina ma przywrócić mu świetność.

- Nieruchomość, stanowiącą część twierdzy, gmina wykorzysta na utrzymanie już istniejącej zieleni parkowej i Pomnika Obrońców Modlina z września 1939 r. – informuje Ivetta Biały, rzecznik wojewody mazowieckiego. Park, jak zakładaja urzędnicy, będzie uporządkowany w ciągu 5 lat od daty zawarcia umowy.

Nowy Dwór zainwestuje w park?

Władze Nowego Dworu Mazowieckiego od dawna ubiegały się o przekazanie fragmentu parku. - To jest teren zadrzewiony, zarośnięty, chodzi o to, żeby przywrócić mu świetność - tłumaczy Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.

Decyzja wojewody nie oznacza, że gmina od ręki otrzyma teren. Ostatnie słowo należy do Agencji Mienia Wojskowego.

Nikt nie chce kupić samej twierdzy

Tymczasem wciąż ważą się losy 55- hektarowej działki z samą twierdzą. Agencja Mienia Wojskowego już po raz siódmy wystawiła obiekt na sprzedaż. Początkowo cena wywoławcza wynosiła 200 mln zł, po nieudanych przetargach obniżono ją do 30 milionów. Ponieważ jednak twierdza jest wpisana do rejestru zabytków nie ma chętnych na kupno. Ten kto ją kupi w renowację będzie musiał wyłożyć wiele milionów. Inwestycje komplikuje fakt, że przebudowę musi zaakceptować konserwator zabytków. Czy agencji mienia uda się w końcu sprzedać twierdzę? Wyniki kolejnego przetargu pod koniec września.

ran//par