Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Park Szczęśliwicki: gasili toaletę, znaleźli cyjanowodór

Najnowsze

Kontakt 24/ SlawekTajemnicza substancja pod toaletą

W pierwszej chwili wydawało się, że to drobna akcja - w sąsiedztwie parku Szczęśliwickiego zapaliła się przenośna toaleta. Sprawy się skomplikowały, gdy z wodą zareagowała substancja, która była pod ziemią. Okazał się nią cyjanowodór, który wydzielał się ze starych kabli.

Pierwsze informacje otrzymaliśmy na Kontakt24. "Straż pożarna w parku Szczęśliwickim - przyjechały 4 zastępy, paliła się przenośna toaleta, nie wiadomo dlaczego, ale coś się wciąż tli pod ziemią" - napisał użytkownik portalu.

Początkowo straż nie informowała, co spowodowało przedłużenie akcji. Dopiero po jakimś czasie potwierdziła, że woda zareagowała z substancją w ziemi.

- Z ziemi wydzielał się dym. Na miejsce przyjechała grupa chemiczna, która swoimi urządzeniami stwierdziła, że może to być cyjanowodór - doprecyzował Łukasz Płaskociński ze stołecznej straży pożarnej.

Cyjanowodór z kabli

Jak dodał, badanie wykonano dwoma niezależnymi urządzeniami. - Nie oznacza to, że nie wykonujemy dodatkowych badań. Na miejscu trwa jeszcze akcja. Urządzenia pokazały że to cyjanowodór, ale może się też okazać, że to będzie inna substancja pochodna - poinformował Płaskociński.

W parku wyznaczono strefę bezpieczeństwa. - Substancję znaleziono w okolicy ulicy Usypiskowej. Zabezpieczyliśmy najbliższą okolicę. Nie ma tam osób postronnych - zapewnił strażak.

Na miejscu byli też policyjni pirotechnicy, wojsko, pogotowie gazowe i elektrycy. Po około trzygodzinnej akcji, służby odnalazły źródło niebezpiecznej substancji. - Niedaleko znajdowała się stacja trafo. Doszło do spalenia kabli niskiego napięcia starego typu. Wydzielił się gaz, który rozpoznały nasze urządzenia - wyjaśnił Płaskociński.

- Elektrycy odkopali kable, które były również przyczyną pożaru toalety. Znajdowały się bezpośrednio pod nią - podsumował rzecznik strażaków.

W bezpośredniej okolicy działa restauracja. Niecałe 200 metrów dalej znajduje się przedszkole.

Na początku roku pisaliśmy o tajemniczej substancji w potoku Służewieckim:

Tłuste plamy w Potoku SłużewieckimArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

md/r

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/ Slawek