Paradoks reprywatyzacji. Urzędnicy nie wiedzą, czy mogą oddać przedszkole

Opuszczone przedszkole przy Podchorążych
Opuszczone przedszkole przy Podchorążych
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Opuszczone przedszkole przy PodchorążychTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Dzisiaj miejsce w przedszkolu jest na wagę złota, a rodzice trzylatków stresują się na samą myśl o nadejściu nowego roku szkolnego. 10 lat temu przedszkola zamykano z powodu niżu demograficznego. Jedna z takich zlikwidowanych placówek stała się węzłem gordyjskim warszawskiej reprywatyzacji.

Dawne Przedszkole numer 187 przy ul. Podchorążych mogłoby stanowić scenografię horroru klasy B. Odrapane ściany, porozrzucane sprzęty, ponury mrok. Przeszkoda jest jedna - do wnętrza nie można się legalnie dostać.

- Budynek został zamknięty przez nadzór budowlany. Wejście do środka byłoby niebezpieczne, więc nie możemy na to pozwolić – odpowiedzieli urzędnicy Zarządu Gospodarki Nieruchomościami dzielnicy Mokotów na naszą prośbę o wpuszczenie do przedszkola. To ZGN administruje nieruchomością.

Dzisiejszy stan wnętrz przedszkolnych można zobaczyć na zdjęciach miejskich eksploratorów lubujących się w penetrowaniu opuszczonych budowli.

Odmowa, odwołanie, ustawa

Grunt, na którym stoi budynek przedszkola i przedszkolny ogród to formalnie dwie działki. Ta druga ma 1139 metrów kwadratowych, pierwsza zajmuje 851 metrów. O obie działki wystąpili spadkobiercy dawnych właścicieli, którzy stracili nieruchomość w wyniku dekretu Bieruta. Sprawa ciągnie się od 2008 roku. Po kilku latach bojów miasto ostatecznie oddało ogródek, ale odmówiło zwrotu działki, na której stoi niszczejący dziś gmach. Spadkobiercy właścicieli odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wygrali – SKO unieważniło decyzję ratusza i nakazało ponowne rozpatrzenie sprawy.

I wtedy pojawiła się tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna.

Urzędnicy nie mają pewności

"Mała" ustawa reprywatyzacyjna weszła w życie we wrześniu 2016 roku. Według zapisów dokumentu, którym bardzo szczyci się ratusz, można odmówić zwrotu nieruchomości znacjonalizowanej dekretem Bieruta między innymi wtedy, gdy grunt jest przeznaczony lub wykorzystywany na cele publiczne – na przykład znajduje się na nim szkoła lub siedziba jakiejś instytucji. Miasto skorzystało już z zapisów ustawy, np. odmawiając oddania budynków zajmowanych przez policję.

Na odpowiedź na pytania o dalsze losy budynku przy ul. Podchorążych czekaliśmy ponad miesiąc, choć się o nią upominaliśmy. Ratusz przesłał nam w końcu długi opis historii reprywatyzowania działek, na których znajduje się byłe przedszkole i jego ogródek. Przyznał, że sprawa terenu wróciła do ponownego rozpatrzenia.

Odnosząc się do przyszłości budynku Konrad Klimczak z Urzędy Miasta napisał tylko: "Obecnie sprawa podlega ponownemu rozpoznaniu przez Prezydenta m.st. Warszawy, również w oparciu o przepisy art. 214a znowelizowanej ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2015r. poz. 1774)". Oznacza to, że ratusz bierze pod uwagę możliwość zastosowania w tej sprawie "małej" ustawy reprywatyzacyjnej i odmowy zwrotu. Ale czy budynek, który był przedszkolem i po remoncie znów mógłby nim być, kwalifikuje się do zastosowania nowych przepisów? Pewności nie ma.

Działka atrakcyjna dla dewelopera

Planów wobec nieruchomości – położonej w bardzo atrakcyjnym miejscu, tuż przy Łazienkach Królewskich, było wiele. Mówiło się o sieleckim domu kultury albo o przywróceniu przedszkola. Deweloper, mający dziś prawa do ogródka, planował postawić tu apartamentowiec.

Bardzo prawdopodobne, że teraz budynek, co do którego nie można być pewnym, czy jest czy był miejscem użyteczności publicznej, na kolejne lata utknie w procedurach administracyjnych. Dzieci z obecnego wyżu demograficznego raczej nie będą miały z niego żadnego pożytku.

Marcin Chłopaś

Pozostałe wiadomości

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18:30.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że kilka dni przed Wielkanocą czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadają, że nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl