Parada św. Mikołaja, iluminacja, lodowisko. Zimowe atrakcje stolicy

Warszawa

UMŚwiąteczne iluminacje w Warszawie

Jarmark świąteczny przed Stadionem Narodowym, bezpłatne lodowisko na Rynku Starego Miasta - to niektóre z atrakcji przygotowanych dla warszawiaków i turystów tej zimy. 6 grudnia ulicami Warszawy rozświetlonymi świąteczną iluminacją przejdzie parada św. Mikołaja.

W Mikołajki, w sobotę 6 grudnia o godz. 17. zostanie rozświetlona choinka na pl. Zamkowym oraz inne elementy tzw. świątecznej iluminacji Warszawy.

- Tego wieczoru na placu Zamkowym nie zabraknie wspólnego śpiewania oraz energetycznego tańca, który rozgrzeje nawet tych najbardziej zmarzniętych - czytamy w komunikacie prasowym stołecznego ratusza. Następnie z pl. Zamkowego do ronda de Gaulle'a przejdzie parada św. Mikołaja.

Utrudnienia dla kierowców

W sobotę od godz. 15. oraz przez całą niedzielę zamknięte dla komunikacji miejskiej i pojazdów indywidualnych będzie Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat - poinformowała na środowej konferencji prasowej w stołecznym ratuszu dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Grażyna Lendzion.

Świąteczna iluminacja rozświetla blisko 20 km trasę wzdłuż Traktu Królewskiego: od Nowego Miasta, przez Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, pl. na Rozdrożu, ul. Belwederską, ul. Jana III Sobieskiego aż do Wilanowa.

- Świąteczna atmosfera i piękna iluminacja zachęcają do spacerów, w tym roku nie tylko Krakowskim Przedmieściem, ale także po raz pierwszy Świętokrzyską, pl. Powstańców Warszawy, pl. Wileńskim czy Agrykolą i Mariensztatem - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Za 10 mln zł

Lendzion poinformowała, że koszt świątecznej iluminacji zamyka się w granicach 10 mln zł za trzy sezony.

- To są trzyletnie przetargi, ostatni jest na 10 mln zł. Ok. 3 mln zł za sezon. W to wchodzi iluminacja, jej zawieszenie, potem zdjęcie, konserwacja i magazynowanie - powiedziała Lendzion. Dodała, że koszt energii za niespełna dwa miesiące działania iluminacji to 32 tys. zł.

Stołeczny ratusz poinformował, że do świątecznej iluminacji zostanie wykorzystanych 2 mln energooszczędnych światełek, a "koszt zużycia prądu dla 1 godziny iluminacji świątecznej to 70 zł".

Jarmark i ślizgawka

Także 6 grudnia przed Stadionem Narodowym ruszy jarmark świąteczny. Przy rondzie Waszyngtona, przed i w bramie głównej Stadionu Narodowego stanie czterdzieści straganów. Ratusz zapowiada, że będzie można na nim kupić "wyroby czekoladowe i czekolady na gorąco, ciasta i ciasteczka, grzane piwo, pierogi, golonki, paszteciki, niemieckie kiełbaski, austriackie gulasze, austriackie upominki, grzane wino, polskie wędliny, polskie sery, polskie pieczywo, herbaty". Będzie można nabyć także wyroby skórzane, wełniane, ozdoby świąteczne i inne upominki. W dni powszednie jarmark będzie otwarty od godz. 15.30. do 23., w sobotę i niedzielę od godz. 10. do 23.

W piątek, 5 grudnia ruszy bezpłatne lodowisko na Rynku Starego Miasta. Lodowisko będzie miało 14 m średnicy i powierzchnię 800 m kw. Na miejscu będzie wypożyczalnia łyżew. Lodowisko będzie czynne w dni powszednie w godz. 10-21., w weekendy w godz. 10-22.

W sumie - podał ratusz - w Warszawie będzie można korzystać z 15 ślizgawek, w tym z 10 zadaszonych.

Świąteczna iluminacja to 2 miliony diod i ponad 740 elementów:

Świąteczna dekoracja
Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

A tak wyglądała iluminacja w ubiegłym roku:

Świąteczna iluminacja
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

PAP/ kś