Najnowsze

Parada Schumana żółto-niebieska. Kilka tysięcy osób przeszło ulicami stolicy

Najnowsze

Parada Schumana
fot. PAP film: TVN24Parada Schumana

Liczne ukraińskie flagi niesiono na tegorocznej Paradzie Schumana, która przeszła w sobotę ulicami stolicy, gromadząc kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy. Piętnasta Parada odbywała się pod hasłem "miasto otwarte".

Warszawska Parada Schumana, która była głównym punktem XXI Polskich Spotkań Europejskich, wyruszyła spod Kościoła św. Anny i przeszła ulicami Królewską, Moliera, przez Plac Teatralny, aby powrócić na Krakowskie Przedmieście.

Dzień Europy

W tegorocznym kolorowym pochodzie wzięło udział kilka tysięcy osób. Wśród nich młodzież z Włoch, Estonii, Francji, studenci programu Erasmus przebywający w Polsce.

W tłumie rzucały się w oczy liczne niebiesko-żółte ukraińskie flagi niesione m.in. przez aktywistów "Euromajdanu Warszawa", czyli Polaków popierający prozachodni kierunek Ukrainy. W paradzie maszerowali też ukraińscy studenci ubrani w białe koszule ozdobione tradycyjnymi kolorowymi haftami.

Część haseł na transparentach zachęcała do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich: "Mam prawo. Wybieram" i "Jestem na tak. Decyduję". Parada dotarła z powrotem pod scenę na Krakowskim Przedmieściu, gdzie w okolicach skweru Hoovera powstało Miasteczko Schumana promujące ideę zjednoczonej Europy.

W jaki sposób przez ostatnie 10 lat zmieniły się miasta

Koordynatorka Spotkań Europejskich Ewelina Górecka powiedziała PAP, że paradę, jak i miasteczko łączy wspólne hasło - "miasto otwarte". Organizatorzy chcą - jak wyjaśniła - zapytać, w jaki sposób przez ostatnie 10 lat zmieniły się miasta.

-Chcieliśmy porozmawiać o naszej wspólnej przestrzeni i o tym, jak uczynić Warszawę i w ogóle miasto otwartym na inicjatywy, na dialog, na pomysły obywateli i mieszkańców- tłumaczyła.

W miasteczku Schumana do wczesnych godzin popołudniowych będzie się można spotkać z ekspertami, przedstawicielami warszawskich organizacji pozarządowych, a także środowiska kultury i mediów. Rozmowy moderuje Jerzy Kisielewski

PAP/su//ec

Pozostałe wiadomości