Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Parada Równości w stolicy. "Wszyscy chcą kochać"

Najnowsze

| Ekspress-Miejski em24.plfot. Parada Równości

Sprzed Sejmu do Miasteczka Równości na placu Bankowym, pod hasłem "Wszyscy chcą kochać" przejdą dziś środowiska LGBT i przedstawiciele innych mniejszości.

Po raz pierwszy Parada Równości odbyła się w Warszawie w 2001 roku. W tym powinna iść po raz 11, ale po drodze był rok 2004, kiedy parady zakazał ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński. Od kilku lat manifestacje odbywają się już jednak bez przeszkód. Tak będzie i w tym roku.

Pod okiem OBWE...

Jej Perfekcyjność - rzecznik prasowy parady - podkreślił, że współpraca organizatorów ze stołecznymi urzędami układa się bardzo dobrze. - W większości przypadków mogliśmy liczyć na rady i pomoc w przygotowaniu wniosków - podkreślił.

Przygotowania odbywały się pod czujnym okiem przedstawicieli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), którzy sami zgłosili się do organizatorów. Przedstawiciele Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka zainteresowani byli m.in. przebiegiem współpracy ze stołecznymi urzędami, formalnościami, które trzeba było załatwić w ramach przygotowań. Będą brali także udział w paradzie. Ich obserwacje zostaną zawarte w raporcie.

Tegoroczna parada rozpocznie się w sobotę, 11 czerwca o godz. 13 przed Sejmem a zakończy na pl. Bankowym, gdzie zorganizowane zostanie Miasteczko Równości, które będzie finałem imprezy.

... w strzeżonym autobusie

Postulaty, z jakimi wystąpią w tym roku uczestnicy Parady Równości, to m.in. uchwalenie ustawy o związkach partnerskich, wprowadzenie do szkół rzetelnej, neutralnej światopoglądowo edukacji seksualnej, obejmującej także kwestie różnorodności społeczeństwa oraz aktywna walka rządu z przejawami dyskryminacji wobec osób LGBT i innych mniejszości.

Przy ulicy Widok 19 przez cały dzień działać będzie punkt informacyjny o manifestacji i towarzyszących jej wydarzeniach. Gwiazdą będzie Michaël Canitrot - francuski DJ, producent muzyki house i soul. Zagra dwugodzinny koncert, który zacznie się już podczas marszu, a skończy w Miasteczku Równości. Przez całą noc pomiędzy klubami, które włączyły się w organizacje parady, będzie kursował specjalny autobus dla gości - bezpłatny i z ochroną. - Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie naszych gości, uczestników parady i imprez jej towarzyszących, dlatego postanowiliśmy udostępnić autobus, którym bezpiecznie będą mogli się przemieszczać - mówił Jej Perfekcyjność.

Jak powiedział PAP, planowane są co najmniej trzy kontrmanifestacje, przy czym dwie z nich usytuowane będą na trasie marszu.

W komitecie honorowym tegorocznej parady znalazły się 24 osoby - przedstawiciele m.in. świata sztuki, nauki, polityki, mediów, które przyczyniły się do wzrostu szacunku dla osób LGBT. Są w nim m.in. politycy: Marek Balicki, Marek Borowski, Ryszard Kalisz, Grzegorz Napieralski, Janusz Palikot, a także: prof. Maria Szyszkowska, prof. Inga Iwasiów, pisarka Sylwia Chutnik, dziennikarz Tomasz Raczek, piosenkarki Tatiana Okupnik i Ramona Rey.

PAP//roody/ec

Źródło zdjęcia głównego:  | Ekspress-Miejski em24.pl