Parada Równości pójdzie na Pragę

Warszawa

TVN24Parada Równości w Warszawie

W sobotę przez Warszawę przejdzie tęczowa parada. Uczestnicy pomaszerują na praską plażę, gdzie planują bawić się do rana. Kierowców czekają utrudnienia.

Hasło tegorocznej parady to "Równe prawa - wspólna sprawa". Uczestnicy zbiorą się przed Pałacem Kultury i Nauki, skąd planują wyruszyć o godzinie 15.

Trasa została wytyczona ulicami: Marszałkowska, pl. Bankowy, al. Solidarności, most Śląsko-Dąbrowski, Sierakowskiego, Kłopotowskiego i Wybrzeże Helskie.

Organizatorzy spodziewają się od 10 tys do 12 tys uczestników.

Zaapelują o związki partnerskie

SLD zapowiedział, że podczas parady będzie apelować do Platformy Obywatelskiej o poparcie projektu ustawy o związkach partnerskich. Dariusz Joński, rzecznik sojuszu, przypomniał, że po tym, jak Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekty ustaw o związkach partnerskich, klub SLD ponownie złożył projekt w tej sprawie. Zakłada on m.in. wspólne rozliczanie podatku PIT przez partnerów i dziedziczenie po sobie, jak w przypadku małżonków.

- Liczymy, że PO w końcu się opowie za ustawą o związkach partnerskich - podkreślił Joński.

- Geje, lesbijki, osoby transseksualne w Polsce wywalczyły prawo do przestrzeni publicznej. Nadal w Polsce nie mamy prawa do równego traktowania, jeśli chodzi o związki partnerskie. Nadal w Polsce nie chronią nas normy prawa karnego przed mową nienawiści kierowaną przeciwko osobom LGBT. To jeszcze przed nami - zaznaczył warszawski radny z klubu SLD Krystian Legierski.

Miller w komitecie honorowym

Jak co roku, SLD na Paradzie Równości będzie miało swoją platformę - powiedziała warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD). Dodała, że w komitecie honorowym parady są m.in. lider sojuszu Leszek Miller, wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, Katarzyna Piekarska oraz warszawscy radni z klubu SLD: Sebastian Wierzbicki i Krystian Legierski.

Parada Równości to coroczna manifestacja środowisk LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych). Tegoroczna parada rozpocznie się w Warszawie o godz. 15 przed Pałacem Kultury i Nauki.

CZYTAJ NA TVN24.PL

TAK WYGLĄDAŁA PARADA W 2012 ROKU:

TAK WYGLĄDAŁA PARADA W 2011 ROKU:

Parada Równości 2012
TVN24
Parada Równości w 2011 roku
fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

db//gak