Parada Równości: chcieli patronatu prezydent. Odpowiedź ma 7 słów

TVN Warszawa

tvnwarszawa.plParada Równości bez patronatu ratusza

Już po raz ósmy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie udzieliła patronatu Paradzie Równości. "Zgodnie z przyjętymi zasadami, prezydent Warszawy nie obejmuje patronatem zgromadzeń publicznych o takim charakterze" - informuje urząd w uzasadnieniu.

Parada Równości odbędzie się w najbliższą sobotę. Jej uczestniczy wyruszą spod PKP Warszawa Śródmieście. Dalej przez plac Zawiszy i Koszykową dojdą do placu Konstytucji, a następnie Marszałkowską do placu Defilad. Cała trasa liczy około 4 kilometrów.

Siedem słów

Fundacja Wolontariat Równości, która jest organizatorem wydarzenia zwróciła się do stołecznego ratusza z prośbą o patronat. Jej prezeska Julia Maciocha otrzymała od urzędników krótką, acz jasną odpowiedź. "Informujemy, że patronat ten nie został udzielony" - czytamy w dokumencie przesłanym fundacji.

"Biuro Hanny Gronkiewicz-Waltz zdobyło się w końcu na te 7 słów" - skomentowała pismo Maciocha.

Zwróciliśmy się do ratusza o uzasadnienie decyzji.

Uzasadnienie ratusza

"Zgodnie z dotychczas przyjętymi zasadami, Prezydent m.st. Warszawy nie obejmuje patronatem zgromadzeń publicznych o takim charakterze, bez względu na to, jakiego rodzaju sprawy polityczne i społeczne są ich tematem" - czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez Karolinę Malczyk, wicedyrektor miejskiego Centrum Komunikacji Społecznej.

"Postulaty Parady Równości 2017 odpowiadają na obecną sytuację społeczną, jednakże w większości ich adresatem są władze rządowe" - podkreśla Malczyk.

Dalej wicedyrektor CKS wymienia długą listę działań, jakie podejmuje ratusz, aby "przeciwdziałać dyskryminacji". Wylicza między innymi szkolenia antydyskryminacyjne dla pracowników urzędu, organizacji pozarządowych i nauczycieli czy opracowany przez miasto poradnik z "zakresu prawa i polityki antydyskryminacyjnej".

Pismo "dla wszystkich jednakowe"

W rozmowie telefonicznej Malczyk podtrzymuje stanowisko i argumenty zawarte w uzasadnieniu. Pytana o wyjątkowo zwięzłe pismo, jakie od ratusza otrzymali organizatorzy Parady Równości informuje, że wzór pisma dla wszystkich jest jednakowy.

- To pismo zawsze wygląda dokładnie tak samo. W sytuacji gdy pani prezydent obejmuje patronatem wydarzenie, jest w nim napisane, że patronat został udzielony wraz z prośbą o korzystanie z odpowiedniego znaku identyfikacji wizualnej (na przykład na plakatach promujących wydarzenie - red.). Jeśli nie obejmuje, jest to taka informacja, jaką otrzymali organizatorzy - wyjaśnia Malczyk.

Spór o Dzień Różnorodności

Brak patronatu to nie pierwsze spięcie między ratuszem, a organizatorami Parady. Kilka tygodni temu informowaliśmy o kłopotach z organizacją Warszawskiego Dnia Różnorodności.

Stowarzyszenie Lambda zaproponowało władzom miasta, aby impreza ta odbywała się właśnie w dniu Parady Równości. Oferta została odrzucona, choć innej nie było. - Czy miasto nadal nie jest gotowe na Paradę Równości? - pytali działacze Lambdy.

Warszawski Dzień Różnorodności to impreza, która odbywa się w stolicy od trzech lat. Jej organizator wybierany jest przez ratusz w konkursie.

Tak wyglądały parady w ubiegłych latach:

Ruszyła Parada RównościTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kw/mś