Parada łodzi, chodzenie nad wodą. Święto Wisły z polską flagą w tle

Warszawa

Facebook / Święto WisłyW sobotę Święto Wisły

Bezpłatne rejsy łodzią, pokazy chodzenia po taśmie nad rzeką, nauka sportów wodnych, wieczorna parada łodzi. To niektóre z atrakcji zaplanowanych na tegoroczne Święto Wisły, które odbędzie się w sobotę. Całość ma nawiązywać do setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

W sobotę warszawiacy będą obchodzić Święto Wisły organizowane przez stołeczny ratusz i Fundację Wisła Warszawie.

- Wisła stała się wizytówką naszej stolicy. Od 11 lat mieszkańcy i turyści mogą tu korzystać z rejsów wodnych, a także zrelaksować się nad brzegiem rzeki. Zarówno bulwary, jak i plaże miejskie tętnią życiem i cieszą się coraz większą popularnością. Święto Wisły na stałe zagościło już we wrześniowym kalendarzu warszawskich wydarzeń. W tym roku, poza tradycyjną paradą oświetlonych łodzi, mieszkańcy będą bawić się na obu brzegach rzeki. Zapraszam wszystkich, dzieci i dorosłych do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia - zapowiadała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Atrakcje na bulwarach

Jak informują stołeczni urzędnicy, większość atrakcji będzie można znaleźć na bulwarze generała Pattona, w okolicy Centrum Nauki Kopernik.

Program święta
Urząd m.st. Warszawy

"Oczywiście nie zabraknie wyjątkowego pokazu nad wodą. Trzech zawodowych slacklinerów przejdzie po kilkusetmetrowej taśmie, rozciągniętej wszerz Wisły. Wszyscy zainteresowani tą dyscypliną sportu mogą spróbować swoich sił na stanowiskach do slackline" - informuje ratusz w informacji prasowej.

Odbyć mają się również pokazy oraz nauka skimboardingu, czyli ślizgów na desce po płytkiej wodzie.

Dla najmłodszych przewidziana jest akademia żeglarska, gdzie dzieci wcielić się mają w rolę małego pirata, a w punkcie Wód Polskich stworzą marynistyczne pamiątki.

Fani wodnych wycieczek mają móc skorzystać z uroków Wisły podczas bezpłatnych rejsów łodziami.

Dla tych, którzy wolą pozostać na brzegu, mają być przygotowane pokazy wakeboard.

Około godziny 13 na wysokości bulwarów, pojawi się Wiślana Masa Krytyczna, czyli duża grupa kajakarzy i innych osób płynących na wiosłach, których obecność już na stałe wpisała się w obchody Święta Wisły.

Po taśmie nad wodą

Podczas widowiska "Przejdziem Wisłę…" całą szerokość rzeki pokonać ma m.in. rekordzista świata w przejściu po rozwieszonej taśmie Pablo Signeret z Francji. Próbę przejścia nad wodą podjąć ma też Polak, Jakub Morawski oraz Francuz, Antony Newton. Nazwa akcji nawiązuje do słów hymnu Polski, a pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą swoim wyczynem uczcić pamięć wszystkich walczących o niepodległość kraju.

"Organizowaliśmy tego typu akcje w wielu miejscach. W naszym kraju przekroczyliśmy Wisłę m.in. w Toruniu i Włocławku. Jednak Warszawa jest jednym z bardziej prestiżowych i dużych wyzwań. Będzie to bezprecedensowe wydarzenie w stolicy, jedno z najdłuższych przejść w całej Polsce. Wymaga od zawodników olbrzymiej odwagi i umiejętności. Rozpoczynamy pokaz o godzinie 15, niedaleko Mostu Świętokrzyskiego. Liczymy, że warszawska publiczność wesprze 8 września slacklinerów i będzie ich mocno dopingować" – powiedział Maciej Herold, organizator widowiska "Przejdziem Wisłę…".

Rozrywkowa również Poniatówka

Prawy brzeg rzeki również będzie wypełniony atrakcjami. Na Poniatówce dzieci i dorośli mają móc wziąć udział w licznych zabawach i konkursach, a miłośnicy żeglarstwa skorzystać z darmowych rejsów po Wiśle. Dodatkowo Grupa Ratownictwa PCK przygotowała pokazy poświęcone bezpieczeństwu nad wodą.

Fundacja AVE zaprasza najmłodszych do udziału w znanych już warsztatach edukacyjnych Wiślana Super Buda. Na plaży Rusałka/Zoo warszawiacy będą mogli spróbować nietypowego pływania z wiosłem na desce, popularnie zwanym jako SUP. Wszystkie animacje mają rozpocząć się o godzinie 13.00.

Wieczór w biało-czerwonych barwach

O godzinie 19.00 rozpocznie się parada przystrojonych jednostek pływających między Mostem Śląsko-Dąbrowskim a Portem Czerniakowskim. Po tym widowisku, około godziny 20.00, na bulwarze mają zabrzmieć znane przeboje podczas koncertu "Kochamy polskie piosenki". Ma nie zabraknąć utworów m.in. Wojciecha Młynarskiego, Maryli Rodowicz, Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena czy Zbigniewa Wodeckiego. Wszystkie hity mają zaśpiewać młodzi artyści.

Zobacz jak Święto Wisły wyglądało rok temu:

mn/ran

Aleksander Dobra na Święcie WisłyTVN24
wideo 2/4