Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Papież, Małysz i Szymborska z gipsu. Pomnik Polski na dziedzińcu Akademii

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plPomnik to praca dyplomowa

Nietypowy pomnik pojawił się na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych przy Krakowskim Przedmieściu. Przypomina usuniętych z placu Wileńskiego Czterech Śpiących, tylko rozmiar mniejszy i bohaterowie inni.

Instalacja wykonana jest z żółtego gipsu. Stoi na solidnej podstawie z płyty wiórowej. Na monumencie jest siedem postaci. Na górze - rodzina, niżej - cztery inne osoby. Łatwo dostrzec w nich wizerunki znanych postaci polskiej historii: Jana Pawła II, Adama Małysza (z wąsem i nartami), Wisławy Szymborskiej (z kotem) i Marii Skłodowskiej-Curie (z fiolką). Na cokole krótki napis: "Pomnik Polski".

- Ten pomnik dodaje kolorytu budynkowi Akademii Sztuk Pięknych. Stoi dokładnie na dziedzińcu pomiędzy drzewami. Ma ok. sześć metrów wysokości - mówi Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Skąd wzięła się niecodzienna instalacja? - To jest praca dyplomowa z Wydziału Rzeźby. Rektor wyraził zgodę i pomnik wystawiono na terenie Akademii. Co przedstawia? O to trzeba zapytać autora, ja nie wiem - powiedział nam jeden z pracowników ASP.

Z autorką pracy nie udało nam się skontaktować.

"Pomnik Polski" | Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
"Pomnik Polski" | Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
"Pomnik Polski" | Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
"Pomnik Polski" | Lech Marczinczak/tvnwarszawa.pl
"Pomnik Polski" | Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

md/b