"Papa" Stamm, legenda boksu, będzie miał swój pomnik

Warszawa

nacTrener Feliks Stamm udziela rad Julianowi Neudingowi

Ruszył konkurs na pomnik Feliksa "Papy" Stamma. Monument upamiętniający legendarnego trenera polskich bokserów ma stanąć na skwerze w pobliżu Hali Gwardii.

Wybór miejsca - zatwierdzony przez Radę Warszawy w 2015 roku - jest nieprzypadkowy.- To właśnie tutaj w 1953 roku odbyły się historyczne mistrzostwa Europy, w których sportowe dzieci "Papy" Stamma w ciągu jednego dnia zdobyły dziewięć medali, w tym aż pięć złotych - powiedziała Paula Stamm, prawnuczka słynnego szkoleniowca, pomysłodawczyni pomnika i założycielka fundacji jego imienia.Dodała, że pomnik ma być symbolem - ma przypominać, inspirować i uczyć kolejne pokolenia młodych Polaków, że sport wychowuje, buduje charakter i kształtuje osobowość na całe życie.

Pamięć o autorytecie

- To ważne, aby zachować pamięć o wielkim polskim autorytecie i wzorze do naśladowania. To nasza historia, tożsamość i tradycja, którą trzeba propagować - podkreśliła.Jak poinformowała, po wyborze najlepszej pracy, czynione będą starania, by odsłonięcie pomnika nastąpiło w maju 2018 roku, w 65. rocznicę historycznych ME. Wspomniała, że budowniczym będzie mógł zostać każdy, kto wykupi cegiełkę charytatywną przygotowaną przez fundację.W niedzielę minęło 41 lat od śmierci twórcy polskiej szkoły boksu i jej potęgi oraz wychowawcy wielu mistrzów olimpijskich.

Zobacz wypowiedź rzecznika Śródmieścia o wyprowadzce klubu z Hali Gwardii:

Rzecznik Śródmieścia Mateusz Dallali o wyprowadzce klubu z Hali Gwardii
Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

PAP/skw/pm