"Pamięć i przestroga". Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Warszawa

Defilada kończąca uroczystości na placu PiłsudskiegoTVN24
wideo 2/26

W uroczystościach w Warszawie, które odbędą się na placu Piłsudskiego, weźmie udział około 40 delegacji zagranicznych, czyli około 250 gości z całego świata - prezydentów, premierów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony narodowej, a także wysłanników rodzin królewskich z całej Europy.

Niedzielne uroczystości rozpoczynają się w południe, ale organizatorzy - Kancelaria Prezydenta - proszą o wcześniejsze przybycie ze względów bezpieczeństwa.

Wyznaczone są dwie strefy: A - z imiennym zaproszeniem i B - ogólnodostępna. Do obu będzie można wejść po sprawdzeniu pirotechnicznym.

Wchodzący na plac będą kontrolowani. Jak na inne zgromadzenia publiczne nie będzie można wnosić broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, napojów alkoholowych i środków odurzających lub substancji psychotropowych. Zgodnie z regulaminem uroczystości nie wolno też wnosić transparentów.

Jak poinformowano, ochrona nie wpuści na teren uroczystości osób pod wpływem alkoholu, środków odurzających, psychotropowych, posiadającym broń lub inne niebezpieczne przedmioty, materiały, wyroby, napoje, środki lub substancje, zachowujących się agresywnie, prowokacyjnie lub w inny sposób stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku uroczystości.

Nie wejdzie się też na plac w butach o metalowych zakończeniach oraz w ubiorze, który uniemożliwia identyfikację. Nie wolno też wprowadzać psów i innych zwierząt ani prowadzić handlu i działalności zarobkowej.

Służby porządkowe mają prawo do sprawdzenia zaproszeń, legitymowania, przeglądania bagaży i odzieży osób i zatrzymania osób, które będą zachowywały się w nieodpowiedni sposób.

40 delegacji, 250 gości

Na uroczystościach w Warszawie spodziewanych jest ok. 40 delegacji zagranicznych, to jest około 250 gości z całego świata (m.in. prezydentów, premierów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony narodowej, a także specjalnych wysłanników rodzin królewskich z Europy).

Główne uroczystości rozpoczną się w południe na placu Piłsudskiego w Warszawie.Zaplanowane są wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Michaela Pence'a.

Następnie, około 13.30, szefowie delegacji złożą kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a około 13.40 rozpocznie się defilada pododdziałów Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego

Minister Krzysztof Szczerski zapowiedział, że na białej szarfie dołączonej do wieńca znajdą się słowa "Pamięć i przestroga", które są motywem przewodnim uroczystości.

– Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych – podkreślił szef Gabinetu Prezydenta RP.

Słowa "Pamięć i przestroga" znajdą się także na ufundowanym przez prezydenta RP dzwonie, który zabrzmi na pl. Piłsudskiego. Symbolicznie uderzą w niego obecni na uroczystościach przywódcy.

Dzwon odlany został w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Dodatkowo opatrzony inskrypcją "Wieluń 1 IX 1939". Po uroczystościach w Warszawie dzwon trafi do Wielunia i zawiśnie w miejscu zniszczonej w czasie bombardowania dzwonnicy.

O godz. 17 na Zamku Królewskim Prezydent Andrzej Duda podejmie obiadem szefów zaproszonych delegacji. A wieczorem w Teatrze Wielkim goście wysłuchają koncertu „Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego. To, jedno z najważniejszych i najdłużej pisanych dzieł wybitnego polskiego kompozytora – na cztery głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną – wspólnie wykonają polscy i niemieccy artyści.

gp/PAP

Niezwykłe fotografie. Podbita stolica na zdjęciach żołnierza Wehrmachtu:

"Zdjęcia układają się w ciekawą historię"MPW
wideo 2/2