Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Pamiątka i Oddział protestowały, kierowcy objeżdżali

Warszawa

TVN24Protest przeciwko budowie linii 400kV

- To jest skandal. Oczekujemy zmiany decyzji - mówili mieszkańcy i blokowali trasę. Kierowcy jeździli objazdami. Wszystko przez protest przeciwko linii 400 kV.

Protestowali mieszkańcy dwóch podwarszawskich miejscowości - Oddziału i Pamiątki. I tam właśnie na kierowców do godz. 19 czekały spore utrudnienia. Pikietujący przechodzili przez przejścia dla pieszych, mieli ze sobą transparenty.

"To skandal"

- To jest skandal. Ja nie potrafię sobie wyobrazić, jak przez kilkanaście lat, planowano taką inwestycję i my jako mieszkańcy trzynastu gmin w tej chwili, około 160-170 tysięcy mieszkańców dowiadujemy się jako ostatni. To państwo jest chore. Boimy się o przyszłość naszych rodzin, tak nie można funkcjonować w państwie prawa - oburzał się Adam Banaszek, mieszkaniec gminy Jaktorów.

Protestujący mieli konkretne oczekiwania. Chcieli zmiany decyzji. - Chcemy, aby rząd wreszcie zajął się tą sprawą. Tak naprawdę do maja tego roku decyzje były podejmowane w oparciu o aspekty merytoryczne, była analiza wielokryterialna, która była rzetelna, a w czerwcu zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Mamy nadzieję, że prezes Kaczyński wreszcie zainteresuje się tym tematem - dodawała Kamila Lichocka, protestująca.

Boją się konsekwencji

Przeciwnicy budowy linii twierdzą, że będzie stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia oraz spowoduje spadek wartości nieruchomości znajdujących się w pobliżu miejsc, przez które będzie przebiegać. Jej przebieg zmieniany był wielokrotnie. Wariant, który wydawał się ostateczny, zakładał, że poprowadzona zostanie wzdłuż autostrady A2 i drogi krajowej nr 50. W sierpniu okazało się, że trasa ten zostanie jednak zmieniona i przebiegnie przez miejscowości: Żabia Wola, Jaktorów, Radziejowice, Grodzisk Mazowiecki, Jasieniec oraz Promna.

Objazdy na DK8

Aby usprawnić ruch, policja wyznaczyła objazdy. Jadący z Warszawy drogą krajową numer 8 jechali przez miejscowość Józefina do Adamowizny, następnie przez Janinów do Radziejowic, skąd mogli wrócić na drogę ekspresową S8.

Jeśli zaś chodzi o objazdy na "siódemce" - kierowcy jadący w kierunku Krakowa w miejscowości Rembertów skręcali w ul. Główną, a potem Leśną, Pawłowicką; w miejscowości Kopana - Ogrodową, Graniczną; w miejscowości Pawłowice-Kopana al. Krakowską. Dla jadących do Warszawy sugeruje się trasę: Graniczna (Pawłowice-Kopana), Ogrodowa, Pawłowicka (Kopana), Leśna, Główna (Rembertów) do drogi krajowej numer 7.

Kierowcy ciężarówek mogli ominąć blokowany fragment zjeżdżając w Grójcu na drogę krajową numer 50, następnie zjazdem na drogę krajową numer 8 i wrócić na "siódemkę" w Jankach lub Sękocinie.

kz/mś