Pamiątka i Oddział protestowały, kierowcy objeżdżali

Warszawa

TVN24Protest przeciwko budowie linii 400kV

- To jest skandal. Oczekujemy zmiany decyzji - mówili mieszkańcy i blokowali trasę. Kierowcy jeździli objazdami. Wszystko przez protest przeciwko linii 400 kV.

Protestowali mieszkańcy dwóch podwarszawskich miejscowości - Oddziału i Pamiątki. I tam właśnie na kierowców do godz. 19 czekały spore utrudnienia. Pikietujący przechodzili przez przejścia dla pieszych, mieli ze sobą transparenty.

"To skandal"

- To jest skandal. Ja nie potrafię sobie wyobrazić, jak przez kilkanaście lat, planowano taką inwestycję i my jako mieszkańcy trzynastu gmin w tej chwili, około 160-170 tysięcy mieszkańców dowiadujemy się jako ostatni. To państwo jest chore. Boimy się o przyszłość naszych rodzin, tak nie można funkcjonować w państwie prawa - oburzał się Adam Banaszek, mieszkaniec gminy Jaktorów.

Protestujący mieli konkretne oczekiwania. Chcieli zmiany decyzji. - Chcemy, aby rząd wreszcie zajął się tą sprawą. Tak naprawdę do maja tego roku decyzje były podejmowane w oparciu o aspekty merytoryczne, była analiza wielokryterialna, która była rzetelna, a w czerwcu zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Mamy nadzieję, że prezes Kaczyński wreszcie zainteresuje się tym tematem - dodawała Kamila Lichocka, protestująca.

Boją się konsekwencji

Przeciwnicy budowy linii twierdzą, że będzie stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia oraz spowoduje spadek wartości nieruchomości znajdujących się w pobliżu miejsc, przez które będzie przebiegać.Jej przebieg zmieniany był wielokrotnie. Wariant, który wydawał się ostateczny, zakładał, że poprowadzona zostanie wzdłuż autostrady A2 i drogi krajowej nr 50. W sierpniu okazało się, że trasa ten zostanie jednak zmieniona i przebiegnie przez miejscowości: Żabia Wola, Jaktorów, Radziejowice, Grodzisk Mazowiecki, Jasieniec oraz Promna.

Objazdy na DK8

Aby usprawnić ruch, policja wyznaczyła objazdy. Jadący z Warszawy drogą krajową numer 8 jechali przez miejscowość Józefina do Adamowizny, następnie przez Janinów do Radziejowic, skąd mogli wrócić na drogę ekspresową S8.

Jeśli zaś chodzi o objazdy na "siódemce" - kierowcy jadący w kierunku Krakowa w miejscowości Rembertów skręcali w ul. Główną, a potem Leśną, Pawłowicką; w miejscowości Kopana - Ogrodową, Graniczną; w miejscowości Pawłowice-Kopana al. Krakowską. Dla jadących do Warszawy sugeruje się trasę: Graniczna (Pawłowice-Kopana), Ogrodowa, Pawłowicka (Kopana), Leśna, Główna (Rembertów) do drogi krajowej numer 7.

Kierowcy ciężarówek mogli ominąć blokowany fragment zjeżdżając w Grójcu na drogę krajową numer 50, następnie zjazdem na drogę krajową numer 8 i wrócić na "siódemkę" w Jankach lub Sękocinie.

kz/mś