"Palmy kupione przed bramami kościoła nie przyjmują wody święconej"

Warszawa

Alina Zienowicz/wiki CC BY-SA 3.0 , facebookOgłoszenie parafialne

Przed nami Niedziela Palmowa. Niektórzy księża ostrzegali, że nie będą święcić wszystkich roślin. Sanktuarium na Pradze Południe ostrzegało w szczególności przed tymi, które są kupowane przed bramami. Później za ten wpis przeprosiło.

Na wyjątek uwagę zwrócił jeden z użytkowników Facebooka, a jego informację udostępnił profil Nasz Grochów. "Aż wierzyć się nie chce…" – zaczęli swój wpis.

"Nie przyjmują"

Poniżej umieścili zdjęcie ogłoszenia parafialnego z I Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników z alei Stanów Zjednoczonych 55. Wymieniony jest na nim punkt dotyczący między innymi Niedzieli Palmowej i zapowiadanego obrzędu święcenia. Jednak z wyjątkiem.

"Palmy kupione przed bramami kościoła nie przyjmują na siebie wody święconej. Zaopatrujmy się w palmy przed kościołem, a nie u handlarzy, którzy w ramach ludzkiej naiwności kręcą swój biznes" – czytamy.

Żeby upewnić się, że to nie jest fałszywa informacja, sprawdziliśmy również stronę internetową świątyni. Tam również pojawiło takie samo ostrzeżenie (zniknęło w sobotę przed godziną 17).

"Przepraszamy"

Wieczorem dostaliśmy informację, że informacja została sprostowana. "Obrzęd poświęcenia palm na wszystkich Mszach św. Drodzy Parafianie jest sprawą oczywistą, że wszystkie palmy przyjmują wodę święconą, a zatem z radością będziemy je święcić. Wszystkich urażonych informacją z poprzedniej niedzieli bardzo PRZEPRASZAMY" - brzmi nowy tekst, pod którym widnieje podpis: Ksiądz Proboszcz.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Przez cały dzień wierni tłumnie odwiedzają kościoły, aby poświęcić palmy. Święto należy do najstarszych w tradycji Kościoła - znane już w IV wieku, a więc od momentu uznania chrześcijaństwa za oficjalną religię. W Polsce obchodzona jest od średniowiecza. Jest zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, czyli świąt wielkanocnych.

ZOBACZ, JAK WARSZAWA PRZYGOTOWYWAŁA SIĘ W GRUDNIU DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA:

Świąteczne metroMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

ran/r