Palmiry przyciągają zwiedzających

Warszawa

| Fakty po południufot

200 osób w dni powszednie i 500 w weekendy odwiedza nowo otwarte Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry. - Cieszy nas to szczególnie z uwagi na sporą odległość placówki od Warszawy - powiedzieli PAP muzealnicy.

Mimo że muzeum jest dostępne dla zwiedzających dopiero od 5 kwietnia, cieszy się sporym zainteresowaniem.

- W weekendy odwiedzają nas głównie osoby indywidualne oraz rodziny, natomiast w tygodniu przyjeżdżają raczej grupy zorganizowane, głównie szkolne, które są oprowadzane przez naszego przewodnika. Mamy już także sygnały od biur podróży o zainteresowaniu zwiedzaniem muzeum przez grupy głównie z Izraela i Niemiec - opowiadała PAP Ewa Rozwadowska z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, którego Muzeum w Palmirach jest oddziałem.

Zmienili godziny otwarcia

Z powodu dużego zainteresowania placówka postanowiła zmienić godziny otwarcia.

- W związku z uruchomieniem w weekendy specjalnej linii autobusowej do naszego muzeum, zmieniliśmy godzinę otwarcia z 11.00 na 10.00. Pierwszy autobus numer 800 wyjeżdża z pętli koło metra Młociny już o 9.20 i w ubiegły weekend już koło 10 przed naszymi drzwiami czekała kolejka zwiedzających. Oczywiście tak duże zainteresowanie bardzo nas cieszy - podkreśliła Rozwadowska.

Obecnie muzeum można zwiedzać we wtorki, środy, piątki, soboty i niedziele w godz. 10-17. W czwartki muzeum jest dostępne dla zwiedzających do 17.30, w poniedziałki jest nieczynne. W kwietniu wstęp jest bezpłatny. Od maja cena biletu normalnego wyniesie 4 zł, a ulgowego - 2 zł. W niedziele wstęp będzie wolny. Ostatni zwiedzający wchodzą na 30 minut przed zamknięciem.

W weekendy, co godzinę, pomiędzy stacją metra Młociny a muzeum w Palmirach kursuje autobus linii 800. Pierwszy z pętli przy Młocinach wyruszy o 9.20, ostatni - o 17.20. (powrót z Palmir odpowiednio o godz. 10 i 18).

Pamiątki po zamordowanych

Główną część ekspozycji stanowią małe podświetlone gablotki, z których każda jest poświęcona jednej ze straconych w Palmirach osób, po której pamiątki m.in. listy, legitymacje, portfele, fragmenty biżuterii czy koszule trafiły do muzeum.

Na ekspozycji oglądać można niemieckie zdjęcia z egzekucji, listy ofiar, nadawane również z głośników oraz informacje na temat dat i miejsc kaźni. Wewnątrz budynku umieszczono w specjalnych szklanych tubusach sosny. Drzewa upamiętniają miejsca masowych egzekucji mieszkańców Warszawy: Palmiry, Laski i Wólkę Węglową, Szwedzkich Gór i Wydm Łużych.

Na utworzonym w 1948 roku cmentarzu-mauzoleum spoczywają szczątki 2115 ofiar, ekshumowanych w Puszczy Kampinoskiej i w Lasach Chojnowskich. Nagrobków zidentyfikowanych osób jest 577, znanych jest też 485 nazwisk osób, o których wiadomo, że zginęły w Palmirach, ale ich ciał nie rozpoznano. Pozostałe ofiary pozostają bezimienne.

myk