Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Pałacyk Konopackiego odżyje. Ruszyły konsultacje

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plPałacyk Konopackiego już zabezpieczony

Mobilne konsultacje społeczne, spacery badawcze i warsztaty architektoniczne. Mieszkańcy zdecydują o funkcji domu kultury Praga.

Chodzi o dom kultury, który będzie działał w pałacyku Konopackiego przy Strzeleckiej 11/13. Spotkania z mieszkańcami rozpoczęły się w środę i potrwają do połowy czerwca.

Wartość historyczna miejsca

Pałacyk Konopackiego u zbiegu ulic Strzeleckiej i Środkowej to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Pragi Północ. Zaprojektował go nieznany architekt w latach 60. XIX wieku. Była to siedziba Ksawerego Konopackiego, czyli twórcy Nowej Pragi.

- Ze względu na jego historyczną wartość i wielkie znaczenie dla okolicznych mieszkańców, miasto uznało, że konieczne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych - mówi Justyna Michalak z urzędu miasta.

Jak dodaje, to użytkownicy przyszłego domu kultury zdecydują o jego funkcji.

Mobilne punkty i spacery

Mieszkańcy mogą skorzystać z różnych form konsultacji. 21 maja ( godz. 11-14) i 23 maja ( godz. 15-18) odbędą się spacery badawcze. Mieszkańcy wyruszą sprzed pałacyku Konopackiego.

Ci, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce mogą wziąć udział w warsztatach architektonicznych. Te odbędą się 25 maja ( godz. 17.30 - 20.30) i 28 maja ( godz. 10 - 13). - Razem z mieszkańcami będziemy pracować nad makietą domu kultury, którą wykorzystamy w dalszej pracy nad prototypem, który będzie podstawą do konsultacji mobilnych - tłumaczy Justyna Michalik. Podaje terminy i miejsca, w których pojawi się mobilny punkt:

- 3 czerwca, godz. 9-11 - bazar przy ul. Strzeleckiej,- 4 czerwca, godz. 10-14 - ulice: Wileńska, Inżynierska, 11 Listopada, Bródnowska, Środkowa, Kowieńska, Kowelska, Stalowa, Mała, Równa, - 5 czerwca, godz. 10-13 - ogród Pałacyku Konopackiego, ul. Strzeleckiej 11/13,- 11 czerwca, godz. 9-10:30 - okolice bazaru przy ul. Namysłowskiej,- 11 czerwca, godz. 11-12:30 i 15-16:30 – Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54,- 12 czerwca, godz. 10-13 - ogród Pałacyku Konopackiego.

Rewitalizacja "odmieni Pragę"

Zintegrowany Program Rewitalizacji Pragi to jedna z głównych inwestycji, jakie miasto zamierza przeprowadzić w tej części miasta. Przeznaczono na ten cel 1, 4 mld zł. Władze Warszawy zapewniają, że zmiany na Pradze znacznie wpłyną na jej rozwój. Planowane są inwestycje w nowe budynki i poprawa stanu technicznego starych kamienic.

– Rewitalizacja to nie tylko odnowienie, ale i zmiana charakteru dzielnicy tak, aby ludzie się tu sprowadzali – mówiła w kwietniu ubiegłego roku Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zaznaczyła, że do rewitalizacji przeznaczonych jest kilkadziesiąt kamienic. Mieszkania w nich będą wynajmowane tak, żeby umożliwić zróżnicowanie społeczne mieszkańców. – Praga cierpi, ponieważ zróżnicowanie ciągle jest za małe – zaznaczyła.

Warszawa chce też zachęcać do odwiedzania prawobrzeżnej części Warszawy przez turystów, inwestując w obiekty takie jak Muzeum Warszawskiej Pragi czy budując nową siedzibę Sinfonii Varsovii.

CZYTAJ WIĘCEJ O REWITALIZACJI PRAGI

1,4 mld zł na rewitalizację Pragi
tvnwarszawa.pl

kz/sk