Pałac w Wilanowie odnowiony

Warszawa

TVN24Mówi Bogdan Zdrojewski

Ponad 25 mln zł kosztował trzeci, końcowy etap odnowy Pałacu w Wilanowie i okalających go ogrodów. Zmiany doceniają zwiedzający - z szacunkowych danych Muzeum Pałacu w Wilanowie wynika, że frekwencja na terenie rezydencji z roku na rok systematycznie wzrasta.

Środki, jakie muzeum wykorzystało na przeprowadzenie potrzebnych prac pochodziły m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Coraz większa popularność

Podsumowując wykonane w Wilanowie prace, minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił w poniedziałek, że środki z UE przeznaczane na polską kulturę są oczywiście w wielu przypadkach niezbędne. Jak jednak zauważył, wiele inwestycji - w tym wilanowska rewitalizacja - nie zostałyby zrealizowane, gdyby nie wysiłek i wkład własny samych beneficjentów.

- Środki europejskie stymulują, budują szanse i dają możliwości. Jednak, jeżeli beneficjent nie ma środków własnych, oznaczać to może, że nie jest wystarczająco zmotywowany do tego, aby tę inwestycję realizować - tłumaczył minister.

Zwrócił też uwagę, że każda inwestycja - realizowana ze środków UE - musi być też atrakcyjna dla publiczności i przystosowana do potrzeb zwiedzających. Jego zdaniem Wilanów jest świetnym przykładem tego typu placówki. Jak mówił, dzięki prowadzonym tam od lat poszczególnych etapów remontów, rewitalizacji i digitalizacji zbiorów, placówka cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Ponad 2 miliony gości

- W tym roku Wilanów odnotuje rekord frekwencyjny - ponad 2 miliony gości. Jeszcze pięć lat temu był to 1 milion i 400 tysięcy osób zwiedzających. Ten wzrost pokazuje, jak potrzebne były przeprowadzone inwestycje - tłumaczył Zdrojewski.

Rozpoczęty w lipcu 2009 r. projekt "Rewitalizacja i digitalizacja XVII-wiecznego zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie - etap III" Muzeum Pałac w Wilanowie sfinalizowało w marcu 2013 r. Wykonano m.in. kompleksowe prace w czterech zabytkowych ogrodach - wschodnim (taras górny), północnym, różanym i parku przy Oranżerii. Konserwacji poddano mur zachodni, ławę w Gaju Akademosa oraz wykonane z piaskowca posągi słynnych poetów Jana Kochanowskiego i Franciszka Karpińskiego.

Sypialnia Króla

W ogrodzie różanym przeprowadzono m.in. konserwację ceramicznych rzeźb zdobiących tę część ogrodu: m.in. Wiktorii oraz czterech figur alegorycznych ustawionych na bramie zachodniej do ogrodu (przedstawiających Zgodę, Pszczelarstwo, Rolnictwo i Rybołówstwo).

Pracami objęto też m.in. Gabinet Holenderski, Sypialnię Króla, Gabinet Chiński, Garderobę Króla, Wielką Sień i Gabinet Malowany i siedem innych historycznych sal pałacowych (w tym Antykamerę Królowej, Sypialnię Królowej, Bibliotekę Króla).

Wykonano również przestrzenną dokumentację 3D wybranych obiektów z kolekcji wilanowskiej: 18 antycznych waz greckich, 32 rzeźb biskwitowych, 4 ogrodowych waz piaskowcowych oraz sarkofagu poświęconego Stanisławowi Kostce Potockiemu. Powstał też nowy wortal muzealny - "Wirtualne Muzeum - Historyczna Rezydencja Królewska".

"Potrzebujemy tych środków"

Wykorzystane w tym celu środki pochodziły z unijnej perspektywy finansowej na lata 2007-13.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przyznała w poniedziałek, że jej resort włożył sporo pracy, aby zapewnić potrzebne środki na projekty dotyczące polskiej kultury także w nowej perspektywie finansowania - na lata 2014-20.

- Potrzebujemy tych środków, ponieważ jeszcze bardzo wiele tego typu inwestycji w Polsce jest w złym stanie. Trzeba dość szybko działać, aby je zachować dla przyszłych pokoleń. Dlatego bardzo się cieszę, że sektor kultury znalazł się w przyszłych programach (unijnych). W tej perspektywie (2007-13) na kulturę przeznaczono ok. pół miliarda euro. W nowej perspektywie (2014-20) - będzie to zbliżona kwota - poinformowała Bieńkowska.

PAP/ran//ec