Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Pałac Prezydencki zaprasza. Wytworne wnętrza i obrazy mistrzów

Najnowsze

prezydent.plPałac Prezydencki otwarty dla zwiedzających

Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa czy Sala Chorągwiana to tylko cześć wnętrz Pałacu Prezydenckiego, które będzie można zobaczyć w czasie niedzielnego dnia otwartego. Siedziba głowy państwa stanie się także przestrzenią dla dzieł Chełmońskiego, Malczewskiego czy Gierymskiego z krakowskiego Muzeum Narodowego.

Pałac prezydencki otwarty będzie dla zwiedzających od godz. 10 do 16. Tego dnia prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników sztuki będzie możliwość obejrzenia Galerii Malarstwa Polskiego, w której znalazły się eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja nawiązuje do historii Polski od Tadeusza Kościuszki aż do czasów Solidarności.

Obrazy prezentowane są w reprezentacyjnych salach Pałacu Prezydenckiego na pierwszym piętrze, a także w sali przy Okrągłym Stole oraz w sieni, gdzie są eksponowane obrazy Józefa Czapskiego. W tym samym miejscu prezentowany jest portret Czapskiego autorstwa Jana Lebensteina.

Chełmoński, Malczewski, Gierymski

Na klatce schodowej będzie można obejrzeć wielkoformatowe obrazy przedstawiające sceny z życia Tadeusza Kościuszki, autorstwa Michała Stachowicza. W Antyszambrze prezentowane są z kolei krajobrazy pędzla Józefa Chełmońskiego i Adama Chmielowskiego, a w Sali Kolumnowej - przedstawienia Pytii i Polonii Jacka Malczewskiego.

Sala Obrazowa stanie się zaś galerią dla dzieł Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Witkiewicza i Włodzimierza Tetmajera.

Miłośnicy malarstwa będą mogli także zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego artysty.

Ponadto będzie można zobaczyć miejsca, w których prezydent przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami, wręcza odznaczenia państwowe, nominacje. Dla zwiedzających zostaną udostępnione, m.in. Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa i Sala Chorągwiana.

Bez plecaków i z dowodem

Zwiedzający będą mogli wejść do pałacu przez biuro przepustek, od strony pomnika Adama Mickiewicza. By uczestniczyć w zwiedzaniu, niezbędny będzie dokument tożsamości ze zdjęciem.

Organizatorzy dnia otwartego przypominają, że na teren pałacu nie można wnosić niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb czy walizek.

Pałac Prezydencki zostanie otwarty o godz. 10.00. Ostatnia osoba wejdzie o godz. 16.00.

Tak wyglądało zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego dwa lata temu:

Zwiedzili Pałac PrezydenckiTVN24

PAP/jk/b

Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl