Pałac Prezydencki otwiera się dla zwiedzających

Warszawa

| prezydent.plW niedzielę Pałac Prezydencki otwarty dla zwiedzających

Wystawę pokazującą polską drogę do NATO oraz dokumenty związane z naszą akcesją do sojuszu będzie można obejrzeć w niedzielę w Pałacu Prezydenckim. Tego dnia budynek będzie także otwarty dla zwiedzających.

Do niedzieli przed pałacem można będzie także oglądać wystawę "15 lat Polski w NATO", poświęconą historii samego sojuszu i polskiej drodze do niego.

15 lat w NATO

Na 13 planszach można zobaczyć m.in. zdjęcie prof. Bronisława Geremka, wygłaszającego przemówienie 12 marca 1999 r. w Independence, podczas składania dokumentów akcesyjnych. Całość uzupełniają dane dotyczące modernizacji Wojska Polskiego, wspólnych ćwiczeń z oddziałami państw sojuszniczych, transformacji, profesjonalizacji oraz cywilnej kontroli nad armią, a także informacje na temat infrastruktury i inwestycji prowadzonych w Polski w ramach NATO.

15 lecie członkostwa Polski w NATO minęło 12 marca. W 1999 r. w Independence w stanie Missouri minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek podpisał Protokół Akcesyjny RP do Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z Polską do Paktu przystąpiły także Czechy i Węgry.

Miejsce spotkań głów państw

Zwiedzający w niedzielę Pałac Prezydencki będą mogli obejrzeć także miejsca, w których prezydent przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami i wypełnia codzienne obowiązki, w tym Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Salę Niebieską, Salę Chorągwianą oraz Sień Wielką.

Miłośnicy sztuki będą mogli podziwiać w Pałacu Prezydenckim obrazy z Galerii Rogalińskiej, wśród nich wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX wieku, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona oraz zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry.

Pałac Prezydencki będzie można zwiedzać w niedzielę w godz. 10-18; wejście będzie możliwe przez Biuro Przepustek, od strony pomnika Mickiewicza. Wszyscy chętni proszeni są o zabranie dokumentu tożsamości i niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb i walizek; będzie można robić pamiątkowe zdjęcia - podkreśla Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej.

ZWIEDZAĆ PAŁAC MOŻNA BYŁO RÓWNIEŻ POD KONIEC UBIEGŁEGO ROKU:

Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego
TVN24

PAP/kś/ran